Using video-stimulated thinking aloud protocols as reflective tools to enhance teacher development
Video eşliğinde hatırlatma (sesli düşünme) tekniğinin yansıtma aracı olarak öğretmenlerin (mesleki) gelişimini artırmak için kullanımı
  1. Tez No: 637870
  2. Yazar: HİLAL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BANU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yansıtma, öğretmen adaylarının öğretim becerilerini geliştirmek, tecrübelerini ve mesleki bilgilerini artırmak için önemli bir liyakattir (Cavanagh & Prescott, 2010). Eleştirel yansıtma yönteminden faydalanan öğretmenlerin kendi gelişimlerini kontrol edebildikleri ve mesleki gelişimlerini garanti altına aldıkları söylenmiştir (Cornish and Jenkins, 2012 aktaran Coffey, 2014). Bu yüzden, öğretmen adaylarına yansıtma konusunda gerekli eğitimi en etkili yöntemlerle sağlamak büyük öneme sahiptir (Coffey, 2014). Video destekli hatırlama yönteminin öğretmenlerin yansıtma seviyelerini yükselttiği Rosaen et al, (2010); Sherin & Van Es, (2002) gibi önemli çalışmalar tarafından raporlanmıştır. Bu bilgilerin ışığında ve yansıtma becerisi yetersiz olan eski bir öğretmen adayı olan araştırmacının kendi deneyimlerine dayanarak bu çalışma Video Destekli Hatırlama tekniğinin (VSR) öğretmen yetiştirme programlarınca kullanılmak üzere etkili bir yansıtma tekniği olarak sunmayı hedeflemektedir. Bunu gerçekleştirmek için üç soruya cevap arandı. İlk olarak, öğretmen adaylarının yazılı (geleneksel) yansıtma seviyeleri ve sözlü yansıtma seviyeleri Hatton ve Smith (1995) yansıtma kıstaslarına göre belirlenmiştir (1-betimleyici yazma, 2-betimleyici yansıtma, 3- diyalog şeklinde yansıtma, 4- eleştirel yansıtma). İkinci olarak, VDH' nin (VSR) yansıtma becerisi üzerindeki etkilerini aydınlatmak için yazılı ve sözlü yansıtma türlerindeki seviyeleri arasındaki fark karşılaştırılmıştır. Üçüncü olarak, katılımcı öğretmen adaylarının VDH hakkındaki algıları sorgulanmıştır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden faydalanmıştır. VDH röportajları ve yazılı yansıtma ödevleri en temel veri toplama araçlarıdır. Sözel veriler dört öğretmen adayı ile staj okullarında işledikleri her dersten sonra yapılan VDH röportajlarından oluşmaktadır. Yazılı veriler ise dört katılımcının staj dersinin gereklilikleri olarak teslim ettikleri yansıtma ödevlerini (öz değerlendirme raporları, haftalık gözlem raporları ve genel değerlendirme raporları) içermektedir. Veriler Hatton ve Smith'in (1995) yansıtma parametrelerine göre cümle cümle sınıflandırılmıştır. Daha sonra, analiz iki aşamada tamamlanmıştır. Dört katılımcının vakalarını detaylı olarak irdeleyip anlayabilmek için ilk olarak vakalar kendi içinde analiz edilmiştir. Bu dört katılımcı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar vakalar birbirleriyle karşılaştırılarak belirlenmiştir. Araştırma bulguları katılımcı aday öğretmenlerin yüksek seviyeli yansıtma türlerini VDH röportajlarında da yazılı yansıtma ödevlerinde de kullanmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Her ikisinde de çoğunlukla 'yansıtma yoksunu' çıkmışlardır. Katılımcılar yansıtma yapmak yerine genellikle sınıf olay ve durumlarının özetini yapmayı tercih etmiştir. En yüksek sıklık oranına sahip olan yansıtma kategorisinin en kolay ve en az çaba gerektiren 'tasvir edici yansıtma' kategorisi olduğu saptanmıştır. VDH metodunun etkili bir yansıtma aracı olduğu bulunmuştur çünkü yazılı verilerdeki sevilerine kıyasla katılımcıların VDH röportajlarında her kategorideki yansıtma seviyesinin yükseldiği gözlemlenmiştir. Son olarak, tüm katılımcı öğretmen adaylarının bir yansıtma tekniği olarak VDH hakkında olumlu algı geliştirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reflection is recognized as a crucial and fundamental competence for pre-service teachers to develop their teaching skills, experience and professional knowledge (Cavanagh & Prescott, 2010). Teachers making use of critical reflection are reported to be able to control their own development and to ensure professional improvement (Cornish and Jenkins, 2012, as cited in Coffey, 2014). Therefore, it is of great importance to provide pre-service teachers with necessary training in reflection through the most effective means (Coffey, 2014). The use of VSR has been reported to support and increase teachers' reflectivity by important studies such as Rosaen et al, (2010); Sherin & Van Es, (2002). In the light of these information and depending on the researcher's own experience as a former pre-service teacher with limited experience in reflection, the purpose of the current study was to present the effectiveness of VSR technique as a tool of reflection to be utilized by teacher training programs. To accomplish this, answers to three questions were sought. Firstly, pre-service teachers' levels of written (traditional) reflection and levels of verbal reflection were determined according to Hatton and Smith's (1995) reflection parameters (1-descriptive writing, 2- descriptive reflection, 3- dialogical reflection, 4- critical reflection). Secondly, the difference between their levels in written and verbal reflection were compared to shed light on the effects of VSR on pre-service teachers' reflectivity. Thirdly, participating pre-service teachers' perceptions about the use of VSR were questioned. The present study made use of qualitative research methods. VSR interviews and written reflective assignments were the main tools of data collection. The verbal data consisted of interviews made with four pre-service teachers after each micro-teaching they performed at practicum schools. The written data contained their reflective papers (self-evaluation reports, weekly observation reports and final reflective reports) they submitted as a requirement of the practicum course. The data was classified according to Hatton and Smith's parameters sentence by sentence. After that, the analysis was completed in two stages. An in-depth analysis was done to understand each 3 participant's cases through within-case analysis. Similarities and differences among these 3 participants were identified by the use of cross-case analysis. The findings revealed that the participants do not employ higher –order types of reflection either in VSR interviews or in written reflective assignments. They were found to be non-reflective in both reflective papers and VSR interviews. They usually preferred to give summaries of classroom events rather than reflecting on them. The reflection category with the highest frequency was found to be the descriptive reflection, which is the easiest and less demanding type of reflection. VSR technique was found to be an effective reflection tool since the reflectivity levels for each reflection category increased after the use of VSR compared to the levels in written reflective assignments. Finally, it was found that all pre-service teachers' perceptions about VSR was quite positive.