Kültür - kimlik modelleri açısından Türk tarih yazımı
Turkish history writing and cultural identitiy
  1. Tez No: 63787
  2. Yazar: SUAVİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Tarih, Anthropology, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu tez çalışması, Türk tarih yazımında etkisi bulunan temel metodolojik ve paradigmatik çerçevelerin, ulusal tarih yazımlarının genel mantığı ile uygunluğunu sınayıp, ardından, paradigmatik farklar gösterseler dahi, temel metodolojik ve epistemolojik dayanakları bakımından bu farklı yaklaşımların aynı noktalardan hareket ettiklerini ortaya koymaktadır. Bu noktalan biraraya getiren doğrultu ise bütün ulusal tarih yazımlarının ortak özelliği olan, (devlet, ulus gibi) bazı temel kavramların metafizik inşalarından yola çıkılarak tarihsizleştirilmesi yahut anakronik hale getirilmesi, bunun için belirli (hukukî, siyasî ya da kültürel) indirgemelere gidilmesi ve bunlarla bağlantılı olarak metodolojik bakımdan özgücü bir duruşun sergilenmesidir. Bu yapılırken kimlik olarak üzerinde durulan kategori“ulusal”eşiktir. Tek tek“ulus”lara ve kültürlere ilişkin kimlik tasavvurları, her kimliğe uygun ayrı maddî ve manevî dünyalar inşa etmeye yatkındır. Bu nedenle de bu kimlik tasavvuruna dayanan açıklama tarzları özgücüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to test the conformity between the basic methodological and paradigmatic frameworks which effect Turkish historiography and the general logic of national/nationalistic history writings to bring out that these different writings, although they represent different paradigms, have the same point of departure in terms of their methodological and epistemological bases. What is common in these bases is the ahistorization of some basic concepts embedded in all national history writings, such as state, nation etc., resulting from their metaphysical constructions. This is done through certain (legal, political and/or cultural) reductionisms, related with a particularistic position taken in the methodology of history writings. In this process, the criterion of identity is the“national”level. And, there is a tendency to build up a materialistic and spiritual entity suitable for every identity notion for each different nation and culture which implies a particularistic explanation of identity notion.