üniversite öğrencilerinin bazı değişkenlere göre sürekli öfke ifade düzeyleri
Trait anger expression levels of university students according to some variables
- Tez No: 63788
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu araştırmada Gazi Üniversitesi öğrencilerinin sürekli öfke ve öfke ifade düzeyleri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada ele alman bağım sız değişkenler cinsiyet, öğrencilerin yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim merkezi, yetiştikleri ve sahip oldukları aile tipi, ailelerinin gelir düzeyi, anne ve babalarının eğitim düzeyi ve algılanan ana-baba tutumlarıdır. Araştırma 1995-1996 Bahar döneminde, Gazi Üniversitesi öğrencilerinden random olarak seçilen 712 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan sürekli öfke ve öfke ifade düzeylerinin belirlenmesi için Kendini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler için, algılanan ana- baba tutumlarını ölçmek amacıyla Ana-Baba Tutum Ölçeği, diğer bağımsız değişkenler için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce, Kendini Değerlendirme Ölçeği ve Ana-Baba Tutum Ölçeği için 107 öğrenci üzerinde her iki aracın testin tekrarı yöntemine göre güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere, değişkenin türüne göre bağımsız gruplar için kullanılan t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Tek yönlü varyans analizinde ilişkinin anlamlı çıkması durumunda ise, farkın hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için Duncan Testi uygulanmıştır. An lamlılık kontrolü için hata payı.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin cinsiyetleri ile öfkelerini kontrol etmeleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Fakat, beklenenin aksine, erkeklerin öfkelerini daha fazla kontrol ettikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin yaşamlarının çoğunu geçirdiği yerleşim merkezi ile sürekli öfke ve öfkeyi içte tutma düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ortalamalara bakıldığında, dört yerleşim merkezi arasında sürekli öfke düzeyi en yüksek olan grubun“köy”lerde yaşayanlar, öfkelerini en fazla içinde tutanların ise“küçük kent”lerde yaşayanlar olduğu görülmüştür. Bunlardanü başka, öğrencilerin ailesinin toplam aylık geliri ile öfkeyi dışa vurma düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki olduğu; yani öğrencilerin ailesinin toplam aylık geliri yükseldikçe öfkelerini daha fazla dışa yansıttıkları bulunmuştur. Öğrencilerin ana-babalarının eğitim düzeyi ile öfkeyi dışa vurma düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ortalamalar anneleri üniversite mezunu olan öğrencilerin öfkeyi dışa vurma düzeylerinin en yüksek olduğunu gösterirken, babaların eğitim seviyeleri göz önüne alındığında, babalan ortaokul mezunu olan öğrencilerin öfkeyi dışa vurma düzeylerinin en yüksek olduğunu göstermiştir. Son olarak, öğrencilerin öfkelerini dışa vurma düzeyleri ile algılanan anne tutumları arasında da, annesini otoriter olarak algılayanların lehine anlamlı bir ilişki olduğu \ bulunmuştur. Diğer taraftan, öğrencilerin cinsiyeti ile Sürekli öfke ve Öfkeyi İçte Tutma, Öfkeyi Dışa Vurma düzeyleri arasında; yaşamlarının çoğunu geçirdiği yerleşim merkezleri ile Sürekli öfke ve Öfkeyi Dışa Vurma, Öfkeyi Kontrol Etme düzeyleri arasında; sahip oldukları aile tipi ile Sürekli öfke ve Öfke ifade düzeyleri arasında; ve ana-babanın eğitim düzeyi ile Sürekli öfke ve Öfkeyi İçte Tutma, Öfkeyi Kontrol Etme düzeyleri arasında anlamlı ilişki olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, algılanan anne tutumları ile Sürekli öfke, Öfkeyi İçte Tutma ve Öfkeyi Kontrol Etme düzeyleri arasında ve algılanan baba tutumları ile Sürekli öfke ve öfke ifade düzeyleri arasında da anlamlı bir ilişkinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, trait anger and anger expression levels of the students at Gazi University in Ankara were investigated according to some variables. Independent variables were gender, living areas where the students spent the most of their life time, family type, family income, parents' educational status and perceived parent attitudes. The research was conducted on a randomly chosen sample of 712 university students at Gazi University during the Spring session of 1995-1996. Self-evaluation Scale was used to obtain data on the dependent variables which were trait anger and anger expression levels. Information about perceived parent attitude which was independent variable was gathered by Parent Attitude Scale. Personal Information Form was used to collect information for the other independent variables. Before the application, reliability of both scale was determined by means of test and re-test method on 107 students. Depending on the variable type, for the independent samples t Test and One Way Variance Analysis were used to analyze the findings. When one way variance analysis showed a meaningful relationship between two variables, Duncan Test were applied to describe in what groups the relationship was significant. Significance level was established at.05. The results of this research indicated that there was a significant relationship between gender and anger-control levels of the students. On the contrary, it was observed that male students had higher anger-control scores than female students. Also, there was a significant relationship between living areas and trait anger and anger-in levels of the students. With respect to arithmetic means, among the four living places, the students who spent most of their life time in the villages had the highest trait anger scores whereas the students whoIV spent most of their life time in small cities had the highest anger-in scores. Moreover, a significant relationship between family income and anger-out levels of the students was observed. In other words, students whose families have high income got higher anger-out scores than the students whose families have low income. It was found that there was a significant relationship between the parents' educational status and anger-out levels of the students. The arithmetic means indicated that the students whose mothers were graduated from a university had the highest anger-out scores and the students whose fathers were graduated from the middle school had the highest anger-out scores. Lastly, it was found that there is a significant relationship between perceived mother attitudes and anger-out levels of the students. According to arithmetic means, the students who perceives their mothers as an authoritarian had higher anger-out scores than the students who perceives their mothers as a democratic. On the other hand, there was no significant relationship among gender and trait anger and anger-in, anger-out levels; family type and trait anger and anger expression levels; living places and anger-out, anger-control levels; parents' educational status and trait anger and anger-in, anger-control levels of the students. Also, it was found that there was no significant relationship between perceived mother attitudes and trait anger, anger-in and anger-control levels of the students. Moreover, there was no significant relationship between perceived father attitudes and trait anger and anger expression levels of the students.