Mutilated bodies in searh for perfection: A psychoanalytic analysis of Darren Aronofsky's Pi, Black Swan and Mother!
Mükemmellik arayışındaki tahrip edilmiş bedenler: Darren Aronofsky'nin Pi, Black Swan ve Mother! filmlerinin psikanalitik analizi
  1. Tez No: 637872
  2. Yazar: SÜHEYLA TOLUNAY İŞLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Darren Aronofsky, bir auteur yönetmen olarak tüm filmlerinde tekrar eden temalar ve anlatılar kullanır. Yönetmen, tüm filmlerinde saplantı, mükemmellik, sosyal tecrit, kaygı ve beden gibi temaları işlemeyi tercih eder. Tüm filmleri arasında üç filmi (Pi, Black Swan, Mother!) mükemmellik, delilik ve beden tasvirleri ile diğerlerinden farklıdır. Diğer filmlerinden farklı olarak, Pi, Black Swan, Mother'da 'mükemmellik arayışı' karakterler için psikotik çöküntülere karşı bir dengeleyici unsur olarak işlev görür. Ancak bu üç farklı mükemmellik çabaları, bir ölçüye kadar dengeleme sağlasa da üç filmde de beden tahribi görülür. Her üç filmde de üç tür mükemmellik ve beden tahribi örnekleri görüldüğü için Pi, Black Swan, Mother! filmlerini“Mükemmellik ve Beden Üçlemesi”başlığı altında grupladım. Aronofsky,“Mükemmellik ve Beden Üçlemesi”nde mükemmeliyetçi karakterlerin zihinsel süreçlerini öznel anlatımlarla anlatır. Diğer filmlerinden farklı olarak, Aronofsky, bu üç filmde öncelikle aynı anlatı kalıbını kullanarak deliliğe varan yolları tek tek betimler. İkinci olarak mükemmellik konusunu, üç filmde de imgesel telafi, sanrısal metafor ve ikame olarak ele alır. Üçüncü olarak öz kıyımla sonuçlanan farklı beden tahribatları aktarır. Bu nedenle, bu tezin asıl amacı; Aronofsky'nin Pi, Black Swan, Mother! filmlerindeki ana karakterlerin mükemmellik çabalarını ve kendilerini yaralama ile biten deliliklerini anlatırken kullandığı benzer kalıpları psikanalitik bir paradigma ile incelemektir. Lacan'ın üç düzeni (simgesel, imgesel ve gerçek), Odipus Kompleksinin Lacancı yorumu ve Lacancı bir terim olan 'Baba'nın Adı'nın Men Edilmesi' kavramı yardımı ile delilik ve bedensel etkilerine karşı imgesel bir telafi olarak mükemmeliyetçilik konusunu irdelemeye çalışacağım.
Özet (Çeviri)
Darren Aronofsky as an auteur uses recurring themes and narrations in all his films. He prefers to deal with themes such as obsession, perfection, social isolation, anxiety and body in all his films. Among his filmography, three films (Pi, Black Swan, Mother!) differ from others with their portrayal of perfection, madness and body issue. Unlike in his other films, the search for perfection has a compensatory function for the characters against psychotic breakdowns in Pi, Black Swan and Mother!. However, although three specific types of perfection provide stability to a certain degree, body mutilation acts are seen in all three films. As all three films show examples of three types of perfection and body destruction I group Pi, Black Swan and Mother! under the title of 'Perfection and Body Trilogy'. Aronofsky portrays the mental processes of perfectionist characters with subjective narration in his 'Perfection and Body Trilogy'. Unlike his other films, firstly in these three films Aronofsky describes the paths to madness one by one, using the same narrative pattern. In the second place, he is tackling the issue of perfection in all these three films as an Imaginary compensation. Thirdly, he shows different body mutilation acts ending with self-annihilation. Therefore, the main aim of this thesis is to investigate the same patterns that Aronofsky uses to portray the struggle for perfection and the path of madness of protagonists that end with body mutilation in Pi, Black Swan, Mother! from a psychoanalytic paradigm. In the light of Lacan's three order (Symbolic, Imaginary, real), Lacan's version of Oedipus complex and Lacanian term 'foreclosure of the Name-of-the-Father' I will try to explain the issue of perfectionism as an Imaginary compensation against madness and its bodily effects.