Türkiye'de seks işçiliği: Düzenlemeler, uygulama ve etkileri
Sex work in Turkey: Regulations, practices and outcomes
  1. Tez No: 637871
  2. Yazar: CEMRE KİLİSLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALMA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma temel olarak Türkiye'de seks işçiliğinin hukuksal olarak incelenmesi üzerinedir. Öncelikle dünya genelinden seks işçiliğiyle alakalı çeşitli hukuksal düzenlemeler bir araya getirilir. Sonrasında yerel düzenlemeler derlenerek, mevzuatın uygulanma biçimi ve özellikle seks işçileri açısından meydana gelen etkileri ele alınır. Türkiye'deki durumu daha iyi kavramak adına, çalışmada öncelikle seks işçiliğine ilişkin alternatif yaklaşımlar ve mevzuat modelleri detaylı şekilde sıralanır, literatürdeki görüşler karşılaştırılır. Ayrıca, seks işçiliğinin yorumlanmasında bir gereklilik olarak görülerek feminist bakış, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve insan haklarının yorumlanmasında kapsayıcılık gibi kavramlar ön planda tutulur. Bu bağlamda çalışmadaki esas amaç ilk olarak dünyada seks endüstrisinin hukuki olarak ne tür hukuksal sistemlere yerleştirildiğini tespit ederek Türkiye'deki mevcut düzenin yapısını ve kapsamını açıklamaktır. Bu adımlarla beraber mevzuatın seks işçileri üzerinde yarattığı etkilerin ortaya konması da ayrıca hedeflenir. Bu şekilde geniş bir perspektif oluşturulması Türkiye'de var olan mevzuatın teoride ve pratikte ortaya çıkan uyuşmazlıklara ışık tutması bakımından daha bütünsel bir etki yaratabilecek ve Türkiye'de seks işçiliğinin düzenlenmesi konusunda yeni diyalogların önünü açmaya yarayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This is an examination of the legal aspects of sex work in Turkey. In the introduction, a summary of global sex work regulation models is presented. This is followed by an analysis of local regulations in Turkey, along with an in depth discussion of current practices and their effects on sex workers. In order to put these in context, different theoretical approaches to sex work as well as alternative legislation models are compared from the perspectives of feminist theory, gender inequality, inclusiveness and human rights. The main aim is to discuss the current legislation and its scope by examining and comparing it to regulatory frameworks in other countries and jurisdictions. Special focus is placed on portraying the impacts of these regulations in Turkey on the lives of existing sex workers; with the aim of drawing a broader picture regarding the practice of implementation of the regulation.