Applying self-regulated learning strategies with an ICT tool for out of class language learning and Its effect on students' academic success
Bir BİT aracı ile öz-düzenleyici öğrenme stratejilerinin sınıf dışı dil öğreniminde uygulanması ve bunun öğrencilerin akademik başarısına etkisi
  1. Tez No: 637876
  2. Yazar: GİZEM GİRGİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BANU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yirmi yılı aşkın süredir, bilişim ve iletişim teknolojilerinin dil öğreniminde kullanılması İngilizce öğretimi alanında popüler konulardan biri olmuştur. Teknoloji, eğer verimli ve doğru bir şekilde kullanılırsa, dil öğrencileri için özgün ve eğlenceli ortamlardan biri olarak değerlendirilebilir. BİT ile ilgili araçların dil öğrenimi üzerindeki etkinliğini anlamak için, öğrenciler dil öğreniminde teknoloji ve öz düzenleyici öğrenme yöntemleriyle meşgul olmaları gerekir. Bu çalışmada, öğrencilerin sınıf dışı teknoloji kullanımının öz düzenleyici yöntemle dil öğrenimleri ve İngilizce hazırlık okulundaki başarıları üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Stratejilerin ve BİT tabanlı uygulamanın olası etkilerini bulmak için çalışma İstanbul'daki özel bir üniversitenin İngilizce Hazırlık Okulu'nda 57 hazırlık okulu öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. BİT tabanlı bir uygulamayı sınıf dışında kullanmanın İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin kendi kendini düzenleyen öğrenmelerini ve akademik başarılarını geliştirip geliştiremeyeceğini öğrenmek için Lai ve Gu'dan (2011) uyarlanan iki anket ve altı açık uçlu soru kullanılarak hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Anketlerle toplanan verilerin analizi, İngilizce hazırlık öğrencilerinin sınıf dışı öğrenme için hem BİT hem de EC' i aktif olarak kullanma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Ancak, öğrenmelerini geliştirmek için BİT kullanımlarının nasıl düzenleneceğinin tam olarak farkında olmadıkları gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucu, öğrencilerin sınıf dışı öğrenimlerinde BİT kullanımının daha etkili sonucunu görmek için öğrencilerin üst bilişsel düzenlemelerini geliştirmeye yönelik bir eğitime ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Combining ICT with language teaching has become one of the most popular topics over the last two decades in ELT area. Technology can be considered as one of the most authentic and enjoyable platforms for the language learners if it is used effectively and truly. In order to understand the effectiveness of ICT related tools on language learning, learners should be engaged self-initiated use of technology in language learning. This study examined students' use of technology out of class to self-regulate their language learning and its effects on their achievement in an English preparatory school. In order to find out the possible effects of strategies on their perspectives regarding the use of such strategies and ICT based tools, the research was carried out with 57 students. It took place at English preparatory school of a university in İstanbul. Both quantitative and qualitative data collections were done through two questionnaires adapted from Lai and Gu (2011) and six open-ended questions are also asked to find out if using an ICT based application outside the classroom could develop English preparatory school students' self-regulated learning (SRL) and their academic achievements. The analysis of the collected data indicated that English language learners were tend to actually use both ICT and English Central (EC) - the name of the application used- for out of class learning. However, they were not exactly aware of how to regulate their ICT usage to improve their learning. The result of the research pointed out that there is an absolute need for a training to develop learners' metacognitive regulation to see more effective result of ICT usage out of class learning