Farklılaştırılmış öğretimin doğrusal denklemler konusunda akademik başarıya, öz-düzenleme stratejilerine, motivasyonel inançlara ve üstbiliş farkındalıklara etkisi
The effect of the teaching linear equation subject with differentiate education on academic success, self-regulation strategies, motivational beliefs and metacognitive awareness
  1. Tez No: 640378
  2. Yazar: HİLAL MERİÇ BAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SEZGİN MEMNUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, Doğrusal Denklemler konusunun sekizinci sınıf düzeyinde farklılaştırılmış öğretim yöntemi ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, öz-düzenleme stratejilerine, motivasyonel inançlarına ve üstbiliş farkındalıklarına etkisi araştırılmıştır. Araştırma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Konya ili Meram ilçesinde bulunan iki ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, sekizinci sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 49 öğrenci ile çalışılmıştır. Çalışma toplamda 9 hafta (45 saat) sürmüştür. Araştırmada, verilerin toplanması ve yorumlanması sürecinde nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında yer alan deney ve kontrol grupları birbirine denk olacak şekilde ve öğrencilerin çalışmaya katılma konusundaki isteklilikleri de göz önüne alınarak belirlenmiştir. Deney grubunda farklılaştırılmış öğretim yöntemi uygulanırken kontrol grubunda ise var olan öğretim süreci devam etmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası her iki grupta da“Doğrusal Denklemler Testi”,“Üstbiliş Farkındalık Envanteri”ve“Öğrenmede Motive Edici Stratejiler Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde normallik varsayımının testi için Shapiro-Wilk testinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında gruplar arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla bağımlı-bağımsız t-testi, Wilcoxon testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin akademik başarı puanları ile kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin uygulama sonundaki öz-düzenleme strateji puanları incelendiğinde, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmüştür. Bununla birlikte, uygulamalar sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında motivasyonel inançlar ve üstbiliş farkındalıkları bakımından ilişkiler de incelenmiştir. Motivasyonel inançlar yönünden deney grubu lehine artış bulunurken üstbiliş farkındalıkları bakımından iki grup arasında fark gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the teaching linear equations with differentiated teaching methods on that are eighth grade students' academic achievement, their self-regulation strategies, motivational beliefs and metacognition skills has been investigated. This research has been carried out in two secondary schools in Meram district of Konya in the spring semester of 2019-2020 academic year with a total of 49 students studying in the eighth grade, for 9 weeks (total of 45 hours). In this research, quantitative research methods have been used in the data collection and interpretation and this research is a semi-experimental research which includes the pretest-posttest control group. In this scope, experimental and control groups as equivalent to each other has been determined by considering their willingness to participate in this study. While the differentiated teaching method has been applying in the experimental group, the normal teaching process has been continued in the control group. Before and after application,“Linear Equations Test”,“Metacognitive Awareness Scale”and“ Motivated Strategies for Learning Questionnaire.”has been applied in both groups. Firstly, in the analysis of the quantitative data obtained from these test and scales, to test the normality assumption, the Shapiro-Wilk test has been used. Then, in the light of the results obtained from the previous stage,“paired-independent t-test”,“Wilcoxon test”and“Mann-Whitney U test”has been used to determine the relationship between the groups. As a result of this research, it has been observed that there is a significant difference between experimental group's students and control group's students in terms of academic achievement scores on behalf of experimental groups students. In addition to this, when the application results have examined, it has been seen that there was a significant difference on self-regulation skill score in favor of the experimental group. In addition, the relationships between experimental and control group students in terms of motivational beliefs and metacognition skills have examined. There has been an increase in favor of the experimental group in terms of motivational beliefs. But there has been no difference between the two groups in terms of metacognition skills.