Ortaöğretim okullarındaki öğretmenlerin eşitlik algıları ile yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between secondary school teachers' perception of equality and their alienation levels
  1. Tez No: 637884
  2. Yazar: ORHUN KAPTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ MEŞECİ GIORGETTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul ili Şişli ilçesindeki resmi ortaöğretim okullarındaki öğretmenlerin eşitlik algıları ile yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmen Eşitlik Algısı Ölçeği ve Öğretmen Yabancılaşma Ölçeği ile birlikte kişisel bilgiler anketi kullanılmıştır. Araştırma öğretmenlerin eşitlik algıları ile yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen korelasyonel ve nedensel karşılaştırma içeren ilişkisel türden bir çalışmadır. Araştırma evrenini İstanbul ili Şişli ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan 997 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada tabakalı örneklem kullanılmış, İstanbul ili Şişli ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumları merkezi sınav ile öğrenci alan, hem merkezi sınav hem de bölgesel yerleştirme ile öğrenci alan ve sadece bölgesel yerleştirme ile öğrenci alan okullar olmak üzere üç tabakada incelenmiştir. Tabakaların evrendeki oranları göz önüne alınarak örneklem oluşturulmuş ve 241 öğretmenden toplanan veriler kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin eşitlik algıları ile yabancılaşma düzeyleri arasında ki ilişkinin tespit edilmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmış ve bulgulara göre öğretmenlerin eşitlik algıları ile yabancılaşma düzeyleri arasında negatif yönlü yüksek düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin eşitlik algısı düzeyleri“orta”olarak tespit edilmiştir. Eşitlik algısının en yüksek olduğu alt boyut işbölümü, en düşük olduğu alt boyut ise kültür alt boyutu olmuştur. Öğretmenlerin yabancılaşma düzeyleri ise“düşük”olarak tespit edilmiştir. Yabancılaşma alt boyutlarında ise yabancılaşmanın en yüksek gözlendiği alt boyut kuralsızlık, en düşük olduğu alt boyut ise güçsüzlük olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the relationship between the teachers' perception of equality and alienation levels, who work in public secondary schools in Şişli Province of İstanbul City. As the data collection tools for the research, Teachers' Perception of Equality Scale (TPES) and Teachers' Alienation Scale (TAS), both of which were developed by the researchers, and a personal information questionnaire were used. The research is a relational study that includes correlational and causative comparisons. 997 teachers in the province of Şişli who work for public secondary schools consists the population of this study. In the study, data acquired from 241 teachers in the province were used. Stratified sampling method was used to create the sample for the study, whose stratums are created according to the way schools accepted students. These stratums are the schools which accept students via central exam, the schools which accept students via both central exam and address-based placement and the schools which accept students only via address-based placement. Considering the ratios of the stratums in the population of the research, data for the sample were acquired by implementing the same ratios. In order to determine the relation between teachers' perceptions of equality and their levels of alienation, Pearson product-moment correlation coefficient was employed. According to the findinds of the study, a high level negative correlation between the equality perception and alienation levels of the teachers was found In the study, teachers' degrees of equality perception was found to be“average”The subdimension in which the degree of equality was perceived the highest was discovered as the division of labour, and the lowest degree of equality perception was disclosed in the subdimension of culture. Teachers alienation level was found out to be“low”in the study. The highest level of alienation was obtained from the subdimension of normlessness, and the lowest level of alienation was procured from the subdimension of powerlessness.