Examining the relationship between parenting stress and marriage burnout of parents having children diagnosed with cerebral palsy
Celebral palsi tanısı almış çocuğa sahip anne babaların ebeveynlik stresi ile evlilik tükenmişliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 637890
  2. Yazar: SEDEF KANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKE KIRIKKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma serebral palsi tanısı almış çocuğa sahip ebeveynlerin ebeveynlik stresi ile evlilik tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan keşfedici korelasyonel modele dayalı ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmada serebral palsi tanısı almış çocuğa sahip ebeveynlerdeki ebeveynlik stresi ve evlilik tükenmişliği, demografik değişkenler (ebeveynlerin yaşı, serebral palsili çocukların yaşı, eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik durum, evlilik süresi, çocuk sayısı ve serebral palsili çocukların Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi-KMFSS düzeyleri) açısından incelenmiş olup ilgili gruptaki ebeveynleri daha iyi tanımak ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul/Ataşehir'de yer alan Özel Metin Sabancı ve Özel Hıfzı Özcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri tarafından desteklenen serebral palsi tanısı almış çocukları olan ebeveynler oluşturmakta olup; araştırmanın örneklemi uygun ve ölçüt örnekleme yöntemleri ile belirlenerek ilgili özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden seçilen toplam 97 ebeveynden oluşturulmuştur. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla“Aile Stresini Değerlendirme Ölçeği”,“Anababa Evlilik Tükenmişliği Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi Sosyal Bilimler İstatistik Programı kullanılarak Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklemler T-Testi, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleri ile gerçekleştirilmiştir. İlgili araçlardan alınan puanlar incelendiğinde, ebeveynlik stresi ile evlilik tükenmişliği değişkenleri arasında anlamlı pozitif yönde bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Başka bir deyişle, serebral palsi tanısı almış çocuğa sahip ebeveynlerin ebeveynlik stresi düzeyleri arttıkça evlilik tükenmişliği de artmıştır. Ayrıca çalışmanın bulgularına göre ebeveynlik stresi ve evlilik tükenmişliği düzeyleri arasında ebeveynlerin yaşı, serebral palsili çocukların yaşı, ebeveynlerin eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik durum ve evlilik süresi gibi demografik değişkenler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çocuk sayısına göre ebeveynlik stresi düzeyleri arasında anlamlı bir fark yokken, evlilik tükenmişliği düzeylerinin çocuk sayısına göre anlamlı bir fark olduğu ve tek çocuğu olan ebeveynlerin, iki veya daha fazla çocuğu olan ebeveynlerden daha fazla evlilik tükenmişliğine sahip olduğu bulunmuştur. Sonuçlar serebral palsili çocukların KMFSS düzeyine göre ebeveynlik stresi ve evlilik tükenmişliği düzeylerinin anlamlı olarak farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular mevcut çalışmalara ve literatüre göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research that is an exploratory correlational study aims to investigate the relationship between parenting stress and marriage burn-out of the parents having children diagnosed with cerebral palsy(CP). In the study, the other goal is to acknowledge and evaluate parents having children diagnosed with CP better by examining their parenting stress and marriage burn-out levels with regard to the demographic variables (parents' age, the age of children with cerebral palsy, education level, socio-economic status, marriage duration, number of children and the Gross Motor Function Classification System-GMFCS levels of children with CP). The population of the research consists of parents having children diagnosed with CP, which are supported by the Private Metin Sabancı and the Private Hıfzı Özcan Special Education and Rehabilitation Centers in Istanbul / Ataşehir; when the research sample consists of a total of 97 parents that selected from related special education and rehabilitations by convenient and criterion sampling methods.“Questionnaire on Resource and Stress-F (QRS-F)”,“Parents Burnout Scale”, and“Personal Information Form”were used as tools to collect the data. Pearson Correlational Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample T-Test, Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U Test were conducted with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). When the scores obtained from related tools were analyzed, it was concluded that there was a significant positive correlation between marriage burn-out and parenting stress levels. In other words, as parenting stress levels increased, their marriage burn-out levels increased. In addition, as a result of the analyses, there were no significant differences among parenting stress and marriage burn-out levels with regard to the demographic variables like parents' age, the age of the children with CP, parents' education level, socio-economic status and marriage duration. While there were no significant differences among parenting stress levels, there was a statistically difference among their marriage burn-out levels according to number of children. Parents with one child had higher levels of marriage burn-out than parents with 2 or more children. Also, results have revealed that parenting stress and marriage burn-out levels did not have difference significantly according to GMFCS levels of children with CP. The findings were assessed related to the present studies and literature.