Türkiye'nin tarımsal ihracatına yönelik bir çalışma: Rusya örneği
A study about Turkey's agricultural exports: Russia example
- Tez No: 637894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sözlük anlamıyla ''bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, uygun koşullarda korunması, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması, ziraat'' anlamına gelen tarım kavramı; tüketici bir varlık olan insanoğlunun biyolojik olarak varlığını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu tüm bitkisel ve hayvansal gıdaları temin etmesi amacıyla yaptığı çalışmaların tümünü kapsayan bir olgudur şeklinde tanımlanabilir. Toplum hayatına geçiş ve teknolojide meydana gelen ilerlemeler ile birlikte tarım ürünleri insanın hayatını idame ettireceği kaynak olma özelliğini sürdürmekle birlikte endüstriyel olarak da değerlendirilmeye başlanmıştır. Tarımdan elde edilen ürünler yaş olarak tüketilmesinin yanı sıra bu besinlerden elde edilen yan ürünler de, ceviz kabuğu tozunun dolgu maddesi olarak kimya sektöründe kullanılması, ipek, jüt, keten gibi malzemelerin tekstil sektöründe üretimde kullanılması gibi çeşitli alanlarda da ham madde ve tamamlayıcı parça kaynaklarını oluşturmaya başlamıştır. Yaşamsal işlevlerin devamı açısından içerdiği besinsel değerinin yanı sıra endüstriyel değer de kazanan tarım ürünleri iç piyasalarda alım-satıma konu olmakla birlikte uluslararası ticarete de konu olmuştur. Dünya ülkeleri, vatandaşlarının ihtiyaç duydukları, kendi topraklarında yetişmeyen; ya da yetişen fakat iç talepte ki tüketimi karşılamayan ürünleri farklı ülkelerden satın almaya başlamışlardır. Bu da dış piyasalara tarımsal ürün satan ülkeler açısından tarımsal ihracatın konusunu oluşturmuştur. Bu araştırmanın kapsamını Türkiye ve Dünya'da 7'nci fasıl G.T.İ.P. (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kapsadığı ürünlerin ihracat verileri oluşturmuştur. Türkiye'nin tarımsal ihracatına etki eden değişkenler, son yıllarda tarımsal ihracatta ivme kazanan Rusya örneğiyle karşılaştırılmıştır. Yapılan korelasyon ve regresyon testleri sonucunda tahmin ile ilgili, Balassa ve Michaley indeksleri ile yapılan testler sonucunda da iki ülkenin Dünya 7nci fasıl tarımsal ihracatı ile karşılaştırmalı istatistiki bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The meaning of agriculture literally is 'production of vegetable and animal products, increasing quality and productivity, protection under suitable conditions, processing and evaluation and marketing, agriculture', can be defined as a phenomenon that covers all of the studies that human beings, a consumer entity, provide all the vegetable and animal foods that they required, needing in order to sustain their biological existance. With the transition to social life and advances in technology, agricultural products continue to be used as an industrial, along with they continue to be the source that will sustain the lives of people. In addition to consuming the products obtained from agriculture as fresh form, the by-products obtained from these nutrients started to form raw material and complementary parts sources in various fields such as the use of walnut shell powder as a filler in the chemical industry, and the use of materials such as silk, jute, linen in the textile industry. In addition to the nutritional value it contains in terms of the continuation of vital functions, agricultural products that gain industrial value have been the subject of international trade as well as being the subject of buying and selling process in domestic markets. World countries started to purchase their citiziens needed agricultural products from different countries ,which not grown in their own land, or growned in their land but do not meet the domestic demand consumption ot them. This need cycle has been the subject of agricultural exports for countries that sell agricultural products to foreign markets. Under International custom tariff number, on the other word HS (Harmonized Siysem) 07 code's contained agricultural products export data are the scope and content of this research. The variables which are affecting Turkey's agricultural exports, compared with the example of Russia in agricultural exports in recent years has gained momentum. As a result of the correlation and regression tests, statistical findings related to the estimation and the tests made with the Balassa and Michaley indexes were compared with the HS 7 coded products.agricultural exports of two countries.