Okul öncesi öğretmenlerinin beslenme eğitimine ilişkin öz-yeterliklerinin incelenmesi
Research on pre-school teachers' self-efficacy in nutrition education
  1. Tez No: 637895
  2. Yazar: DAMLA KANTARCI ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURİYE ESRA ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin beslenme eğitimine ilişkin özyeterliklerini belirlemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, evrenin tamamını ifade eden tam sayım yoluyla, 2019-2020 EğitimÖğretim yılında Bitlis ili merkez ve Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Güroymak, Mutki, Hizan ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel anaokulları ile ilkokulların bünyesindeki anasınıflarında görev yapmakta olan 380 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin beslenme eğitimine ilişkin öz-yeterliklerini saptayabilmek adına nicel verilerin toplanmasında veri toplama aracı olarak Angın (t.y) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğretmeni Beslenme Eğitimi Öz-Yeterlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilen istatiksel analizleri SPSS 21.0 programında, normal dağılım sergileyen iki farklı grubun ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek için parametrik test ilişkisiz örneklemler için t testi, ikiden fazla bağımsız gruba ilişkin ortalamaların en az ikisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için ise parametrik test ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin beslenme eğitimi öz-yeterlik puan ortalamasının =122.48 olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin % 62.1'inin orta, % 19.7'sinin yüksek, % 18.2'sinin ise düşük düzeyde özyeterliğe sahip oldukları saptanmıştır. Çalışmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin beslenme eğitimi öz-yeterlik puanlarının erkek öğretmenler (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the self-efficacy of preschool teachers' regarding nutrition education. The research was carried out in the descriptive type scanning model which is one of the quantitative research methods. The working group, through the full census which expresses the entire population consists of 380 pre-school teachers who work in public and private kindergardens or elementary schools that are officially affiliated to the Directorate of National Education within the Center of Bitlis Province and Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Güroymak, Mutki, Hizan districts in the Academic Year of 2019-2020. In the research, as a data collection tool in the collection of quantitative data in order to determine the self-efficacy of preschool teachers' regarding nutrition education;“Preschool Teacher Nutrition Education Self-Efficacy Scale”which was developed by Angın (t.y) and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. In the statistical analyzes obtained, SPSS 21.0 program, t test for parametric test unrelated samples to determine whether there is a statistically significant difference between the averages of two different groups, there is a statistically significant difference between at least two of the averages of more than two independent groups. One-way analysis of variance (ANOVA) was used for parametric test unrelated samples. It was observed that the average of nutrition education self-efficacy points of preschool teachers who participated in the study was 122.48. It was determined that 62.1% of teachers had medium, 19.7% had high, and 18.2% had low self-efficacy. It was found that the nutritional education selfefficacy scores of preschool teachers who took part in the study showed a significant difference in favor of male teachers (p0.05).