Resimli Ziraat Gazetesi'nin tasnifi (1905-1906)
Classification of the illustrated Agriculture Newspaper (1905-1906)
- Tez No: 637902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Osmanlı Devleti'nde ziraat alanında yayın yapan gazetelerden biri de Resimli Ziraat Gazetesi'dir.14 Mart 1905 tarihinde yayın hayatına başlayan gazete her hafta Perşembe günleri yayımlanmıştır. Kitapçı Karabet Efendi tarafından çıkarılan gazetede Bursa Ziraat Mektebinden Kalfayan Efendi ve Halkalı Ziraat Mektebinden Bakyan Efendiler baş yazarlar olarak çeşitli yazılar kaleme almıştır. Ayrıca Halkalı Ziraat Mektebi Müdürü İsmail Rıfkı, Belçika da bahçıvanlık eğitimi alan Hüdaverdi, Halkalı Ziraat Mektebinden Mehmet Ali, Selanik Hamidi Ziraat Mektebinden Böcekçilik Muallimi İhsan, Mektebi Ziraatten Mithat, Mekteb-i Harbiye-i Şahane Sınıf-ı Baytariye'den Munis, Mekteb-i Harbiye-i Şahane Sınıf-ı Baytari'den Mustafa Nurettin, Mülkiye Baytar Mektebi Müdürü M.Nuri yazar kadrosu arasında yer almaktadır. Gazetede ziraat haricinde bağcılık, çiçekçilik, bahçıvanlık, ipekçilik, arıcılık, tavukçuluk gibi farklı konulara da yer verilmiştir. İlk nüshasından itibaren 12 sayfa olarak çıkan dergi 35.nüshasından sonra 8 sayfa olarak çıkmıştır. 41.nüshasından itibaren abonelerinin sorduğu sorulara cevaplar yazılan gazete 13 Mart 1906 tarihinde 46.nüshasıyla yayın hayatına son vermiştir. Ayrıca bu nüshada 46 nüshanın tamamına ait fihristte yayınlanmıştır. Çalışmamız da ilk olarak Osmanlı Devleti'nde basın yayın faaliyetlerinin başlangıcından söz edilmiştir. Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgeleri ve Resimli Ziraat Gazetesinin sayılarının transkripsiyonundan yararlanarak Resimli Ziraat Gazetesi ile ilgili bilgi verilmeye özen gösterilmiştir. Resimli Ziraat Gazetesi'nde değinilen konular çeşitli başlıklar altında değerlendirilerek sunulmuştur. Hazırladığımız bu çalışma ile Osmanlı basın tarihi araştırmalarına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Resimli Ziraat Gazetesi, Basın Tarihi, Gazete, Ziraat, İktisat.
Özet (Çeviri)
One of the magazines published in the field of agriculture in the Ottoman State is the Illustrated agrıculture newspaper. The magazine, which started its publication life on 14 March 1905 was published every week on Thursdays. The magazine, published by the bookshop Mr. Karabet, also wrote various articles as the chief authors of Bursa Agriculture School Mr. Kalfayan and Halkalı Agriculture School Mr.Bakyan. Also, Ismail Rıfkı Director of Halkalı Agricultural School, Hüdaverdi, who studied gardening in Belgium, Mehmet Ali from Halkalı Agriculture School, İnstruction of Insectism of Thessaloniki Hamidi Agriculture School, Ihsan from School Agriculture, Mithat from military school of agriculture, Munis from military school of agriculture, Mustafa Nurettin from military school of agriculture, M.Nuri Director of military school of agriculture is among the writers of the newspaper. Apart from agriculture, the magazine also includes different subjects such as viticulture, floristry, gardening, silk making, beekeeping and poultry. The magazine, which was published as 12 pages from the frist copy, came out as 8 pages after the 35th copy. The magazine, which has been answered by the subscribers' questions as of its 41st copy, ended its publication life on 13 March 1906 with its 46th edition. In addition, this copy has been published in the directory of all 46 copies. In our study, firstly, the beginning of the press activities in the Ottoman State was mentioned. Utilizing the transcription the Prime Ministry Ottoman Archive documents and the Illustrated agriculture newspaper, care was taken to provide information about the Illıstrated agriculture newspaper. The issues mentioned in the Illustrated agriculture newspaper were evaluated under various headings. Whit this study, we aim to contribute to Ottoman press history researches. KEY WORDS: Illustrad Agriculture Newspaper, Press History, Newspaper, Agriculture, Economy.