The correspondence between test developer's presumptions, test experts' assumptions, and test takers' perceptions on reading comprehension tests
Test geliştiricisinin ve test uzmanlarının varsayımları ile test katılımcılarının okuduğunu anlama testlerine ilişkin algıları arasındaki uyum
- Tez No: 637901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HOSSEIN FARHADI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir yabancı dil olarak yetişkin İngilizcesinde okuduğunu anlama (RC) yapısını araştırmaktır. Araştırma, RC yapısının bölünebilirliğini temel alıp çeşitli paydaşları dikkate alarak kapsamlı bir değerlendirme planı içerisinde yapılmıştır. Bu çalışma, okuma becerilerinin değerlendirilmesinde önceki araştırmalara dayanarak test geliştiricisi, test kullanıcıları ve test uzmanlarının okuma becerileriyle ilgili varsayımları arasındaki uyuşmayı incelemekte ve okuma yapısının geçerlik sürecini anlatmaktadır. Bu amaçla çalışma, teorik olarak doğrulama için kanıt toplamadan önce, okuma becerisi görevlerini tasarlayarak bu becerinin yapısını tanımlamıştır. Veri toplama aracı olarak iki farklı dil becerisi seviyesi için okuma alt becerilerine odaklanan iki okuma anlama testi geliştirilmiştir. 60 katılımcı ile pilot uygulama gerçekleştirilmiş ve pilot uygulama verileri yeterli psikometrik özellikleri göstermiştir. Ana veriler, İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde dil öğrenen 262 yetişkin lisans öncesi öğrencisinden toplanmıştır. Bununla birlikte, çeşitli geçerlik prosedürleri için 35'ten fazla deneyimli öğretmen ve 31 EFL sınav uzmanı / Uygulamalı Dilbilim uzmanı araştırmacı bu çalışmanın değişik aşamalarına katkıda bulunmuştur. Veriler, çeşitli çok değişkenli istatistiksel teknikler kullanılarak nicel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, test geliştiricisi ve test uzmanlarının çoğu alt beceri üzerinde ortak fikir belirtmesine rağmen; test geliştiricisi ile sınava giren kişiler arasında böyle bir uzlaşma olmadığını göstermiştir. Bunların yanında, sınav katılımcılarının okuma alt becerileri hakkındaki algılarının, bu özel okuma becerilerini değerlendirme olarak tanımlanan öğeler üzerindeki performansları ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgular, RC yapısının altında yatan yeraltı kalıplarının iki farklı dil becerisi düzeyinde yeniden kavranmasına yardımcı olmuştur. Daha spesifik olarak, bu çalışmanın bulguları iki farklı dil yeterlilik düzeyinde dokuz okuma alt becerisinin varlığını göstermiştir. Ayrıca bulgular, okuma yapısının birbirinden bağımsız becerilerden ziyade, ilişkili alt becerilere bölünmesini desteklemektedir. Buna ek olarak, mevcut okuma alt taksonomilerinin geliştirilmesi, dil testi geliştiricilerine testlerinin yapısal geçerliğini sağlamak üzere bir araç sunacağı için bu alana önemli bir katkı sağlayabilir. Bu bulguların pedagojik sonuçları arasında, yabancı dil öğrenenlerinin alt beceri eğitiminin okuma becerisinde başarıya ulaşmasını sağlayacağı görülmüştür. Bu ihtiyaç sadece sınıflara değil, aynı zamanda müfredat ve öğretim materyallerine de yansıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the reading comprehension (RC) construct in an adult English as a Foreign language (EFL) setting. The research explored the divisibility of the RC construct into certain subskills in order to make a comprehensive assessment plan for it, taking various stakeholders into account. Building on the previous research in the assessment of reading skills, this study examines the correspondence between the test developer's, test users', and test experts' presumptions regarding reading skills, and narrates a validation process of the construct. To this end, the study theoretically defined and operationalized the RC construct by, first, devising RC tasks prior to collecting evidence for validation. Two reading comprehension tests focusing on reading sub-skills were developed, as data collection tools, for two different language ability levels. They were piloted with 60 participants and showed acceptable psychometric qualities. The main data was collected from 262 adult EFL undergraduate students at a foundation university in Istanbul, Turkey. Furthermore, for various validation procedures, more than 35 experienced teachers and 31 EFL test experts/researchers in Applied Linguistics contributed to various stages of this study. The data were analyzed quantitatively using various multivariate statistical techniques. The findings indicated that, although test experts and the test developer agreed on most subskills, no such correspondence was observed between the test developer and the examinees. It was also revealed that test takers' perceptions of reading sub-skills were related to their performance on the items in which they correctly identified the sub-skill that the test developer intended to assess. The findings support the reconceptualization of the subskill patterns underlying the RC construct at two different language ability levels. More specifically, the findings of the present study led to the establishment of nine reading subskills at two different language proficiency levels. Also, the findings help to confirm the divisibility of the construct of reading into interrelated and overlapping sub-skills, rather than independent ones. In addition, existing reading subskills taxonomies were refined and this could be a significant contribution to the field, since the outcome will provide language test developers with a means to ensure their tests' construct representation. Among the pedagogical implications of these findings is that sub-skill training of EFL learners will result in improved achievement in reading skill. This need should be reflected not only in classrooms but also in the curriculum and instructional materials, as well.