Antik Roma dünyasında yeme içme kültürü
Food and drink culture in the ancient Roman world
- Tez No: 637908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Beslenme, canlıların yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. Paleolitik Çağlar'dan bu yana, insanların beslenme alışkanlıkları çok çeşitli çalışmaların konusu olmuştur. Yabani otlar ve hayvansal gıdalarla beslenen insanlar, ateş ile birlikte yiyeceklerini pişirmeye başlamış, dolayısıyla çeşitli büyüklük ve biçimde pişirme kapları kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle yerleşik düzen ve tarıma geçişin yaşandığı Neolitik Dönem'de toplanan ve hasadı yapılan ürünlerin depolanması gerekmiştir; geniş depolama alanlarının yanı sıra, depolama kapları kullanılmaya başlanmış, pişirme ve saklanma kapları çeşitlenmiştir. Yeme ve içmenin önemli olduğu Roma dünyası, başta İtalya olmak üzere, zengin besin çeşitliliğine sahiptir. Başlangıçta, Roma sosyal sınıflarındaki yeme-içme alışkanlıkları arasındaki fark büyük değilse de imparatorluğun büyümesiyle farklılıklar oluşmuştur. Sebzeler, meyveler, yabani ve evcil hayvanlar, çeşitli meyve suları, süt ürünleri, zeytinyağı ve şarap merkez İtalya'da sıklıkla tüketilmiştir. Ayrıca arpa ve buğdaydan yapılan ekmek ve çeşitli unlu ürünler gündelik diyetin önemli parçasıdırlar. Yiyecek, içecek, hayvanlar ile pişmiş toprak, metal ve camdan yapılan kaplar Roma mozaikleri ve freskolarında sıklıkla betimlenmişlerdir; bu tür arkeolojik veriler özellikle İtalya'daki yeme-içme alışkanlıkları hakkında detaylı bilgi vermektedirler. Apicius, Athenaeus, Plinius, Columella gibi çok sayıda antik yazar yeme-içme, bitkiler ve hayvanlardan söz etmiştir. Roma İmparatorluğu'nun yayılım gösterdiği ve siyasi açıdan bir Roma eyaleti haline gelen ve geniş alana yayılan Anadolu topraklarında yeme-içme alışkanlıkları, coğrafi olarak değişiklik gösterebildiği gibi, binlerce yıllık yeme-içme geleneklerini sürdürmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Arkeoloji, Roma, Anadolu, Mutfak, Kültür.
Özet (Çeviri)
Nutrition has an important place in the life of living things. Since the Paleolithic Ages, people's eating habits have been the subject of a wide range of studies. People who feed on weeds and animal foods have started to cook their food with fire. Therefore, various sizes and shapes of cooking utensils have started to be used. Especially in the Neolithic Period when the transition to settled order and agriculture was experienced, the harvested products had to be stored; Besides large storage areas, storage containers have started to be used, cooking and preserving containers have been diversified. In the Roman world, where eating and drinking are important, there is a wide variety of foods, especially Italy. Initially, although the difference between eating and drinking habits in the Roman social classes was not large, differences occurred with the growth of the empire. Vegetables, fruits, wild and domestic animals, various juices, dairy products, olive oil and wine were frequently consumed in central Italy. In addition, bread made from barley and wheat and various bakery products are an important part of the daily diet. Containers made of food, drink, animals and terracotta, metal and glass were often depicted in Roman mosaics and frescos; this kind of archaeological data gives detailed information especially about eating and drinking habits in Italy. Many ancient writers such as Apicius, Athenaeus, Plinius, Columella talked about food and drink, plants and animals. Eating and drinking habits continued in thousands of years, as the Roman Empire spread and became a Roman province politically and spread over a wide area. KEYWORDS: Archaeology, Roman, Anatolia, Kitchen, Culture.