4-6 yaş arasındaki çocuklarda öz düzenleme becerileri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between self-regulation skills and anxiety levels of children aged 4-6
  1. Tez No: 637909
  2. Yazar: AYYÜCE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma 4-6 yaş çocuklarındaki öz düzenleme becerileri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 4-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerileri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiye, bu ilişkinin cinsiyet, yaş ve ebeveyn eğitim durumuna, öz düzenleme becerilerinin cinsiyet, yaş ve ebeveyn eğitim durumuna ve kaygı düzeylerinin de cinsiyet, yaş ve ebeveyn eğitim durumuna göre anlamlı sonuç gösterip göstermediğine bakılmıştır. Veri toplamak amacıyla, 4-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerilerini ölçek amacıyla Erol ve İvrendi (2018) tarafından geliştirilen 4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu), okul öncesi dönem çocuklarının kaygı düzeylerini ölçmek amacıyla Güler (2016) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Dönem 4-6 Yaş Çocukları İçin Yeniden Düzenlenen Okul Öncesi Kaygı Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan ailelere ve çocuklara yönelik kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma, Samsun İlinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaşlarındaki 402 çocuğun ebeveyni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin normallik incelemesi doğrultusunda Pearson Korelasyon analizi, Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA), Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve t testi istatistiki tekniklerinden yararlanmıştır. 4-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerileri ile kaygı düzeyleri arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki olduğu görülmekle birlikte, öz düzenleme becerileri ile kaygı düzeylerinin cinsiyet, yaş ve ebeveyn eğitim durumuna göre anlamlı sonuç görülmediği, öz düzenleme becerilerinin cinsiyet, yaş ve ebeveyn eğitim durumuna göre ve kaygı düzeylerinin de değişkenler açısından anlamlı sonuç görülmediği belirlenmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular literatür doğrultusunda yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to investigate relationship between self regulation skills and anxiety level of children aged between 4 and 6 years. Therefore, it was sought out if the correlation between self-regulation skills and anxiety level significantly varies in terms of gender, age, education level of parents and level of anxiety significantly varies with respect to gender, age and education level of parents. InstrumentforMeasuring Self-RegulationSkills of 4-6 - Year -OldChildren (Mother Form)developedby Erol &İvrendi (2018), Revisedthe Preschool AnxietyScaledevelopedby Güler (2016), personalinformation form forparentsandchildrendesignedbytheresearcherweredevelopedtocollectdata. Theresearchwasconductedwith 402 parentswhosechildrenareagedbetween 4-6 yearsarestudyingpreschool in Samsun. Alongwithnormality test PearsonCorrelation Analysis, Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), One-WayAanalysis of Variance (ANOVA) and t-test wereemployed. Itwasfoundthatthere is weakandnegativecorrelationbetween self-regulationskillsandanxietylevel. Inaddtiontothat, it wasobservedthatthere is not significantreusultsbetween self-regulationskillsandanxietylevel in terms of gender, age, andeducationlevel of parents, there is nosiginifcantresults of anxietylevel in tmers of gender, age, andeducationlevel of parents. Findings of theresearcherwerediscussedalongwiththeliteratüreandsuggestionsweremade.