Rus-İsrail ilişkileri bağlamında Rusya'daki Yahudi diasporası
Jewish diaspora in Russia in the context of Russian-İsraeli relations
- Tez No: 637915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Diaspora uluslararası ilişkiler literatüründe gelişmekte olan bir terimdir. Bir topluluğun diaspora olarak tanımlanabilmesi için o topluluğun taşıması gereken özellikler, çeşitli diaspora kuramcıları tarafından ortaya atılmıştır. Diaspora kuramcıları, toplulukların ana yurtlarından dağılma sebepleri, ana yurtları dışında yaşadıkları ülkelerle ilişkileri ve ana yurtlarıyla kurdukları ilişkiler bağlamında diaspora topluluklarının sahip olması gereken özellikleri belirlemişlerdir. Yahudilerin Rusya topraklarında kitleler halinde ilk bulunuşu 1795 yılında Polonya Krallığı'nın Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edilmesi sonucunda olmuştur. Uzun yıllar Polonya Krallığı hakimiyetinde yaşayan Doğu Avrupa Yahudileri, Rus hakimiyeti altına girmelerinden itibaren Rus yöneticileri açısından sorun olarak görülmüşlerdir. Yahudiler, Rus Devleti'nin geçirdiği deneyimler olan Çarlık Rusya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Rusya Federasyonu dönemlerinde Rus hakimiyeti altındaki yaşamlarını dönemsel koşullara bağlı olarak sürdürmeye devam etmişlerdir. Rus Yahudilerinin Rus hakimiyeti altında yaşadıkları deneyimler, diaspora kuramcıları tarafından belirlenen diaspora olma özelliklerini karşılamıştır. Rus Yahudileri, 1948 yılında kurulan ve Yahudiler tarafından ana yurt olarak görülen İsrail Devleti ile ilişkiler kurmuştur. Rus ve İsrail Devletleri tarafından önemli bir konu olarak görülen Rus Yahudi Diasporası, 1948 yılından itibaren Rus-İsrail ilişkilerinin gidişatına ekonomik, politik, kültürel ve toplumsal alanlarda etkide bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Diaspora is an emerging term in the international relations literature. Various diaspora theorists have put forward the characteristics that a community should have in order to be defined as a diaspora. The diaspora theorists have determined the characteristics that diaspora communities should possess in terms of the reasons why communities leave their homeland, their relations with the host countries where they live outside their homeland and their relations with their homeland. The first discovery of the Jews in the territory of Russia was due to the annexation of the Kingdom of Poland by the Russian Empire in 1795. Eastern European Jews, who have been under the rule of the Kingdom of Poland for many years, have been seen as problems for the Russian rulers since they came under Russian rule. Jews continued to live under Russian rule during the times of the Tsarist Russia, the Union of Soviet Socialist Republics and the Russian Federation, which were the experiences of the Russian State. The experiences of Russian Jews under Russian rule have characteristics of being a diaspora determined by the diaspora theorists. The Russian Jews established relations with Israel which was established in 1948 and was regarded as the homeland by the Jews. The Russian Jewish Diaspora which is regarded as an important issue by the Russian and Israeli States, has influenced the course of Russian-Israeli relations in economic, political, cultural and social fields since 1948.