Motifsel temele dayalı araştırmalar (15.-16.yy. Flaman resim geleneğinin analizi ile birlikte)
Research based upon design (15-16 century Flemish picture tradition analysis)
  1. Tez No: 63796
  2. Yazar: LALE ZEYBEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET“Motifsel Temele Dayalı Resim Çalışmaları”15. ve 16. yy. Flaman sanatı çerçevesinde, bu dönemin sanat eserlerinden yararlanılarak ortaya konmuştur. Flaman sanatçılarının doğaya bağlı resim dillerini oluştururken ayrıntıya dayalı bir gözlem yaptıkları görülür. Çağdaş İtalyan sanatçıları gölgeleri oluşturmak için renklere siyah katarlarken, Flamanların bu etkiyi daha koyu renk değerleriyle elde ettikleri gözlenmiştir. Nesneleri ışığa bağlı renk değerleriyle boyarlarken resimde hava perspektifini başardıkları görülür. Doğadaki renk ve ışık ilişkileri içinde figürle diğer nesnelerin motifleşerek biçimlendiği, resimlere ruhani bir ifade kazandırıldığı görülür. Araştırmaya dayalı çalışmalarda da motif yaratma endişesi ön plandadır. Resimsel dilde leke ilişkileri ağırlıklıdır. Açık-koyu, iç mekân-dış mekân gibi zıt ilişkiler üzerinde durulmuştur. Plan oluştururken motiflerin istifinden, biçim, leke ve renk özelliklerinden yararlanılmıştır. Boyanın kat kat ve saydam kullanılmasıyla resimde derinlik duygusu güçlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Picture Studies based upon Design within the framework of the 1 5th and 1 6th century art is complied as a result of the study of such works. While the Flemish artists are developing the picture language based on the nature, they are also known to observe the details. While the contemporary Italian artists add on black to create shadows, Flemish attain this with darker color values. While painting the objects with colors connected to light, they also create a perspective of air. The relationship between color and light in the nature is also observed to a spiritual meaning by shaping the figures and other objects into motif. The worry of creation of motif in the study is of primary concern. In picturesque language the stain relationship is a major factor. Contradictory subjects such as dark-light, interior-exterior locations are discussed. While creating the plan the stacking of motifs, shape, and stain and color peculiarities were taken into consideration. By utilizing the colors layer on layer and in a transparent manner encourages a sense of dept in the pictures.