Öğrenmeyi öğretmenin öğrenci erişisi, kalıcılığı ve akademik benliğe etkisi
The Effect of teaching metacognitive strategies on the student's achievement, retention, and academic self-concept
- Tez No: 63797
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okullarının 3. sınıflarında okutulan Hayat Bilgisi dersinde, temel soru kökleri ve kılavuzlu soruların işe koşulmasının, üst ve alt sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerden gelen öğrencilerin erişisi, öğrenmelerinin kalıcılığı ve akademik benliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1995-1996 öğretim yılının I. yarıyılında, Ankara İli Çankaya İlçesi'nde bulunan ve üst sosyo-ekonomik düzeyde (SED) olduğu kabul edilen Halide Edip Adıvar ve Ahmet Vefik Paşa İlköğretim Okulları ile Yenimahalle İlçesi'nde bulunan ve alt sosyo-ekonomik düzeyde olduğu kabul edilen Abdi İpekçi ve Anadolu İlköğretim Okullarından seçilen altı sınıfla yürütülmüştür. Uygulama öncesinde gruplar ve öğretmenleriyle ilgili verilerin toplanması amacıyla, sosyo-ekonomik düzey anketi, genel yetenek testi, akademik benlik kavramı ölçeği ve okuduğunu anlama testi sonuçları elde edilmiştir. Araştırma, Hayat Bilgisi dersinin“Çevremizi Tanıyalım”ve“Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk”üniteleri ile sınırlandırılmıştır. Her iki SED'de bulunan K (Kontrol) grupları geleneksel öğretimlerini sürdürürken, D1 (Deney 1) gruplarında temel soru kökleri ve D2 (Deney 2) gruplarında da kılavuzlu sorular çerçevesinde öğretim yürütülmüştür. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde t testi, tek ve çift yönlü varyans analizi ile kovaryans analizi ve Duncan Testine başvurulmuştur. Araştırmanın denenceleri çerçevesinde, aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: Üst SED grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında; * toplam öğrenmelerde K
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the effects of studying with main question stems and guided questions/metacognitive strategies in the course of Social Sciences in K-3 classes, upon the achievement, retention and academic self-concept of the children from the families of upper- and lower socio-economic level, were investigated. The research was administered in the course of first semester of academic year 1995-1996 in collaboration with total six K-3 classes from the Halide Edip Adıvar and Ahmet Vefik Paşa Elementary Schools of upper socio-economic level in Çankaya District, and from the Abdi İpekçi and Anadolu Elementary Schools of lower socio-economic level in Yenimahalle District, of the city of Ankara. In pre- research stage, data were compiled from the questionnaire regarding socio economic status, general aptitude test, scale of academic self-concept, and test of reading awareness in order to get the characteristics of the student groups and their teachers. The research included two Social Science units, namely“Let's Learn Our Environment”and“National Day of Republic and Atatürk”. While Control ( C ) groups from the both upper- and lower socio-economic levels continued their traditional way of teaching main question stems were introduced in teaching-learning environments of Experiment 1 groups (E1) and guided questions/metacognitive strategies - in those of Experiment 2 groups (E2). In the analysis of the research data, t test, one-way and two-way ANOVA, and ANCOVA were applied. When the differences between the groups found to be significant, Duncan multiplical test was implemented. In the context of hypotheses, after comparing upper socio-economic level groups to each other, the following observations were made, in terms of * post-test total achievement, C