On the motivic galois group of a number field
Bir sayı cisminin motifsel galois grubu üzerine
  1. Tez No: 708108
  2. Yazar: SEMİH ÖZLEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ABADOĞLU, PROF. DR. KAZIM İLHAN İKEDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu tezde Weil-Arthur idele grubundan Taniyama grubuna bir homomorfizma var olduğu ispat edilmiştir. Taniyama grubu, CM motiflerinin motivik Galois grubuna izomorftur. Ayrıca, James Arthur'un Langlands grubunun inşaası doğru olduğu ve inşaasını belirttiği G_F grubu motifsel Galois grubuna izomorf olduğu takdirde, bu grupların yer aldığı bir kommutatif (değişmeli) diagram vardır. Bu grupların tanımları için gerekli olan temel kavramlar ünitelerde açıklanmıştır. Bu konular: (i) kategori teorisi, (ii) cebirsel geometri, (ii) Tannaka kategorileri, (iii) motifler ve motifsel Galois grubu (iv) Alexander Grothendieck'in standart varsayıları (v) Weil grubu ve Artin Eşlenikselliği (vi) Serre-Taniyama grubunun inşaası, (vii) James Arthur'a ait olan Langlands Grubunun inşaası (vii) Kompleks Çarpım (CM - KÇ), Abelyen Varyeteler, KÇ - Motifleri (CM-Motifleri) dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is proved that there is a homomorphism from Weil-Arthur idele group to Taniyama group, which is isomorphic to the motivic Galois group of CM motives. Furthermore if James Arthur's construction of Langlands' group is valid, and the group G_F that he constructs is indeed isomorphic to the motivic Galois group then there is a commutative diagram that these groups fit inside. In order to lay the foundations for these groups, there is a review of (i) category theory, (ii) algebraic geometry, (ii) Tannakian categories, (iii) motives and motivic Galois group, (iv) Alexander Grothendieck's standard conjectures, (v) Weil group and Artin Reciprocity of number theory, (vi) construction of Serre-Taniyama group, (vii) James Arthur's construction of Langlands' group, (vii) Complex Multiplication, Abelian Varieties, and CM motives.