Poli-propilen fiber katkısının betonarme kirişlerde bindirme boyuna etkisi
The effect of polypropylene fiber additive on the overlap length in reinforced concrete beams
- Tez No: 637982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA KUMBASAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yapılar tasarlanırken bazı durumlarda betonarme yapı elemanı içerisindeki boyuna donatılar belirli uzunlukta üst üste eklenerek yapılır. Buradaki üst üste eklenen donatıların ek uzunluğuna bindirme boyu denir. Şartnamelerde uygulamada genellikle kolonlar için daha yaygın olmasına rağmen bindirme boyunun betonarme kirişlerde de yapılması gerekli olabilmektedir. Bunun için Amerika Beton Enstitüsü (ACI) şartnamesinde kolonlar için kullanılan bindirme boyunun kirişler üzerinde kullanılıp kullanılmayacağı belirli değildir. Bindirme boyu uzunluğunun ve tasarımının doğru bir şekilde yapılması özellikle yapının dayanım ve yük taşıma kapasitesi gibi mekanik özellikleri açısından oldukça önemlidir. Bindirme boyunun yetersiz olması durumunda gerilmeler donatı uçlarında yoğunlaşır ve bu durum şiddetli bir sarsıntı durumunda yapıda erken göçme gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Betonarme taşıyıcı elemanlara poli-propilen fiber katkılar ilave edildiğinde yapının mekanik özellikleri iyileştirilerek bindirme boyu uzunluğu optimize edilebilir. Poli-propilen fiber katkılar günümüzde dayanımı yüksek, mekanik özellikleri iyi olan daha güçlü yapılar elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada poli-propilen fiber katkının betonarme kirişlerdeki bindirme boyu üzerine etkisi çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında 11 adet 16/ 25/ 150 cm ebatlarında betonarme kiriş tasarlanmıştır. Bu çalışmada mevcut literatürdeki denklem kullanılarak hesaplanan bindirme boyu 53 cm olup bu uzunluğun alt ve üst sınırları 11 adet betonarme kirişe farklı oranlarda (%0,0; %0,5; %1,0) poli-propilen fiber katkı ilave edilerek denenmiştir. Deneysel programda betonarme kirişler 3 ana gruba ayrılmıştır. Deneye tabi tutulan her bir betonarme kirişi için eş zamanlı olarak yük-deplasman ilişkileri ölçülmüş, her bir deney numunesi için birincil ve ikincil rijitlikler (süneklik oranı) ile enerji yutma kapasiteleri hesap edilmiş ve göçme modları elde edilmiştir. Poli-propilen fiber katkılı betonarme kirişlerde uygulanabilirlik, işlenebilirlik ve fabrikasyon açısından bindirme boyunun literatürde önerilen modele göre belirli oranlarda azaltılabileceğinin daha olumlu sonuçlar doğurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In some cases, longitudinal reinforcements within the reinforced concrete structural element are made by adding an overlap length over each other for designing structures. The additional length of the overlapping reinforcements here is called the overlap length. As it is generally used in columns in the specifications, it may be necessary to make the mentioned overlapping in reinforced concrete beams. For this, it is not clear whether the overlap length used for columns in the American Concrete Institute (ACI) specification will be used on the beams. Making the overlap length and design correctly is very important especially in terms of mechanical properties of the structure such as strength and load bearing capacity. If the overlap length is insufficient, stresses intensify at the ends of the reinforcement and in case of a severe jolt, there may be many problems such as early migration in the structure. When fiber additives are added to reinforced concrete carrier elements, the mechanical properties of the structure can be improved and the length of the overlap can be kept short. Fiber additives are used today to obtain a stronger structure with high strength and durability and good mechanical properties. Keeping the overlap length short is also better in terms of applicability, machinability and fabrication. In this study, the effect of plastic fiber additive on the overlap length of reinforced concrete beams has been studied. Within the scope of this study, 11 reinforced concrete beams in size 16/25/150 cm have been designed. The lower and upper boundaries of the overlap length calculated using the equation specified in the ACI specification have been tested by adding plastic fiber admixture at different rates to 11 reinforced concrete beams. In terms of applicability, workability and fabrication, for the reinforced concrete beams with poly-propylene fiber additives, it has been determined that the additional overlap length can be reduced in certain ratios compared to the model proposed in the current literature.