Sanal gerçeklik teknolojisinin iç mimarlık eğitiminde kullanılmasına yönelik bir öğretim modeli önerisi
Suggestion of a model for the use of virtual reality technology in interior architecture education
  1. Tez No: 637987
  2. Yazar: TOLGA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İçerisinde bulunduğumuz bilgi iletişim çağı, yeni teknolojilerin günlük yaşantımıza çok hızlı bir şekilde dâhil olduğu bir dönemi temsil etmektedir. 'Sanal Gerçeklik' (VR) teknolojisi de söz konusu bu yeni platformlardan birisi olarak değerlendirilmektedir. Geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan ancak son birkaç yıldır toplum tabanına yayılımına şahit olduğumuz VR teknolojisi, bugün sağlık, mühendislik, otomotiv, inşaat, askeri alanlar gibi farklı disiplinlerde kullanılmaktadır. Özellikle bu sayılan alanlarının eğitim süreçlerinde VR teknolojisinin bir eğitim aracı olarak aktif bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Dolayısıyla VR teknolojisinin, iç mimarlık eğitim sürecine entegrasyonunun da yüksek bir katma değer sağlama potansiyeli olduğu düşünülmüş, iç mimarlık öğretim süreçlerini hızlandırıcı, öğretim kalitesini arttırıcı olumlu bir etkisinin olacağı öngörülmüştür. Bu hedef doğrultusunda iç mimarlık eğitiminde kullanılmak üzere sanal bir şantiyeyi temsil eden sürükleyicilik etkisine sahip bir VR uygulaması öğretim modeli geliştirilmiştir. VR uygulaması içeriği, iç mimarlık eğitiminde önemli bir yer tutan bazı ince yapı detaylarının sanal şantiye içerisinde temsil edilmesi esasına göre tasarlanmıştır. VR öğretim modelinin deneyim süreci, MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın veri analizi süreci hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, VR deneyimi sonrasında öğrencilere, kullanıcının sanal ortamdaki bulunma hissini ölçüldüğü 'Bulunuşluk Hissi Ölçeği' (BHÖ) uygulanmıştır. Daha sonra öğrencilerle uygulamanın işlevselliğinin değerlendirecekleri açık uçlu sorulardan oluşan bir 'Görüşme Formu' süreci gerçekleştirilmiştir. BHÖ testinden elde edilen veriler tanımlayıcı istatistiki yöntemler uygulanarak analiz edilmiştir. Görüşme formunda elde edilen veriler ise 'Betimsel Analiz Yöntemiyle' nitel olarak ele alınmış öğrencilerin uygulama hakkındaki yorumlarının analizleri ile şekillenmiştir. Her iki testten de elde edilen sonuçlar, geliştirilen VR uygulaması öğretim modelinin iç mimarlık eğitimine entegrasyonunun olumlu sonuçları olacağını ve öğretim sürecini olumlu bir şekilde etkileyeceğini göstermiştir. Diğer taraftan elde edilen veriler neticesinde modelin olumlu ve olumsuz yönleri belirlenerek daha sonra yapılacak çalışmalara veya modeller için yol gösterici bazı öneriler ve tartışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The information communication age we are in represents a period in which new technologies are incorporated into our daily lives very quickly. 'Virtual Reality' (VR) technology is also considered as one of these new platforms. VR technology, which dates back many years but we have witnessed its spread to the community base in the last few years, is used in different disciplines such as health, engineering, automotive, construction and military fields. It is observed that VR technology is actively used as a training tool especially in the educational processes of these counted areas. Therefore, it is thought that the integration of VR technology into the interior architecture education process has the potential to provide a high added value, and it is anticipated that it will have a positive effect that accelerates the interior architecture teaching processes and increases the quality of education. In line with this goal, a VR application teaching model with immersve effect, which represents a virtual construction site, has been developed for use in interior design education. VR application content is designed on the basis of representing some of the fine structure details, which have an important place in interior design education, within the virtual construction site. The experience process of VR teaching model was realized with the participation of MSGSÜ Interior Architecture Department students. The data analysis process of the study was carried out using both quantitative and qualitative methods. In this context, after the VR experience, the 'Sence of Presence' (SP) was applied to the students, where the sense of user presence in the virtual environment was measured. Then, an 'Interview Form' process, consisting of open-ended questions that students will evaluate the functionality of the application, was carried out. The data obtained from the SP test were analyzed by using descriptive statistical methods. The data obtained in the interview form was shaped by the analysis of the students' comments about the application, which were considered qualitatively by 'Descriptive Analysis Method'. The results obtained from both tests showed that the integration of the developed VR application teaching model into interior architecture education will have positive results and will affect the teaching process positively. On the other hand, as a result of the data obtained, the positive and negative aspects of the model were determined and some suggestions and discussions were given for the future studies or models.