Şehir planlamada bir yöntem olarak kent morfolojisi: Görele
Urban morphology as a method in city planning: Görele
  1. Tez No: 637990
  2. Yazar: BEYZA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYDIN TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kent planlama pratiğinde, yerel karakter, toplumsal yapı, ekonomik ve çevresel faktörler kentlerin morfolojik yapısını etkileyen önemli etmenlerdir. Kentlerin gelişim süreçlerindeki morfolojik değişim-dönüşümü anlamak ve tanımlamak gelecekteki plan kararları için kritik öneme sahiptir. Bu da morfolojik analiz yaklaşım ve yöntemlerinin planlama sürecine dahil edilmesiyle mümkündür. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı; kent planlama sürecine ve planlama pratiğine bir kontrol aracı olarak morfolojik analiz yöntemlerinin nasıl dahil edilebileceğinin sorgulanmasıdır. Bu doğrultuda imar planlarını yönlendirici bir morfolojik yöntemin tanımlanmasıdır. Çalışmanın ilk bölümünde; Kent planlama ve kent morfolojisine ilişkin genel bilgiler verilmiş, daha sonraki bölümlerde ise şehir planlama ve kent morfolojisi çalışmaları ile kent morfolojisine ilişkin analiz yöntemleri ve kentlerin mekânsal yapısını araştıran morfolojik yaklaşımlar incelenmiştir. Yapılan incelemeler doğrultusunda, kent planlama sürecine dahil edilebilecek, kentsel dokuların incelenmesi ve değerlendirilmesi için yönlendirici olabilecek bir morfolojik analiz yöntemi geliştirilmiştir. Tanımlanan analiz yöntemi Görele kenti için uygulanmıştır. Kentin dinamikleri, mekânsal katmanlaşma düzeyi, morfolojik yapısı değerlendirilerek sistemli bir biçimde analiz edilmiştir. Sonuçlar ve öneriler; çalışma alanı, kent planlama ve kentsel morfoloji ilişkisi olmak üzere iki başlıkta ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Local character, social structure, economic and environmental factors are the basis of urban planning practice, that affect the morphological structure of the cities. Thus, it is essential to understand and identify morphological structure and transformation process of the cities for future planning decisions. This can be actualized by incorporating morphological analysis and methods into urban planning process. In this study, it is aimed to explore how morphological analysis methods can be included as a control tool in urban planning process and planning practice. Accordingly, a morphological method, aimed to guide application plans is defined. In the first part of the study, main concepts of urban planning and urban morphology are discussed. In the remaining parts, urban planning and urban morphology studies, analysis methods related to urban morphology and morphological approaches, exploring the spatial structure of cities are examined. analysis of urban planning and urban morphology, analysis methods of urban morphology and morphological approaches studying the spatial structure of cities are examined. In line with the evaluations, a morphological analysis approach that can be included in the urban planning process and can be a guide for the assessment and evaluation of urban patterns is developed. The predefined analysis approach is then applied to the city of Görele. The dynamics, spatial stratification and the morphological structure of the city is analyzed systematically. Results and recommendations are presented in two main titles as the study area and the relation between urban planning and urban morphology.