Açık kalp ameliyatı geçiren hastalarda sanal gerçeklik uygulamasının akut dönemde etkisi
The effect of virtual reality application in acute period in patients with open heart surgery
- Tez No: 638050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Açık kalp cerrahisi, bir çok kardiyovasküler hastalıkta tercih edilen bir yöntemdir. Cerrahi sonrasında oluşan postoperatif komplikasyonlara karşı kardiyak rehabilitasyonun endike olduğu bilinmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sanal gerçeklik uygulaması fizyoterapi alanında da terapötik olarak kullanılmaya başlanmıştır. 24 kişiden oluşan çalışma randomize olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubuna (n=12) kardiyak rehabilitasyon ve sanal gerçeklik , kontrol grubuna (n=12) ise yalnızca kardiyak rehabilitasyon uygulanmıştır. Vakaların sosyodemogrofik bilgileri, günlük vital bulguları, solunum fonksiyon testleri, zamanlı kalk yürü testi, TAMPA kinezyofobi ölçeği, hastane anksiyete de depresyon ölçeği, sağlık değerlendirme anketi FACIT yorgunluk ölçeği, kısa form-36, charlson komorbidite indeksi ve 6 dakika yürüme testi verileri alındı. Sosyodemogrofik olarak homojenite sağlandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Open heart surgery is a preferred method in many cardiovascular diseases. Cardiac rehabilitation is known to be indicated against postoperative complications after surgery. With the development of technology, virtual reality application has started to be used therapeutically in the field of physiotherapy. The study consisting of 24 people was randomly divided into two. Cardiac rehabilitation and virtual reality were applied to the study group (n = 12), and only cardiac rehabilitation was applied to the control group (n = 12). Sociodemogrophic information of the cases, daily vital signs, pulmonary function tests, timed walk walk test, TAMPA kinesiophobia scale, depression scale in hospital anxiety, health assessment questionnaire FACIT fatigue scale, short form-36, charlson comorbidity index and 6 minutes walking test data were obtained. It was observed that homogeneity was provided as sociodemogrophic.