Metabolik sendrom tanısıyla izlenen hastalarda bozuk yeme örüntüsü
Disorded eating pattern in patients monitored with metabolic syndrome
- Tez No: 638051
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Metabolik sendrom (MetS); abdominal obezite, glukoz intoleransı veya diabetes mellitus, dislipidemi, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı gibi sistemik bozuklukların bir arada görüldüğü bir endokrinopatidir. Dünya genelinde her geçen gün artmakta ve ciddi morbiditeye neden olmaktadır. Tedavisinde yaşam biçimi değişikliği dikkat çekmektedir. Sıklıkla kilo sorunlarıyla bir arada olması nedeniyle yeme davranışı hastalığın ortaya çıkmasında veya sürmesinde etkili gibi görünmektedir. Bu çalışmada MetS ve ilişkili metabolik bozukluklar nedeniyle tedaviye başvuran hastalarda bozuk yeme davranışını araştırmak ve bozuk yeme davranışının MetS tanısını ne derece yordadığını tespit etmek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya toplam 85 kişi dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, SCID-5/CV, Yeme Bozukluğunu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YYBÖ), Hollanda Yeme Alışkanlıkları Anketi (HYAA), Yaşam Değişimleri Anketi (YDA), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II-Modifiye Form (SYBD-II) uygulanmıştır. Analizler sırasında örneklem grubu Uluslararası Diyabet Federasyonu (UDF) MetS Tanı Kriterleri'ne göre tanı konulan ve konulmayan iki gruba ayrılarak karşılaştırılmıştır. BULGULAR: MetS tanısı konulan grubun yaş ortalamasının tanı konulmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. MetS tanısı konulan grupta gece yeme alışkanlığı; kısıtlayıcı yeme davranışı; yemek, kilo ve beden ile ilgili endişe düzeyi tanı konulmayan gruba göre anlamlı biçimde daha yüksek olarak saptanmıştır. İki grup arasında yeme bağımlılığı, tıkınırcasına yeme davranışı veya duygusal yeme açısından fark bulunmamıştır. Regresyon analizinde kilo endişesinin MetS tanısının anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. SONUÇ: Bu çalışmada MetS tanısının özellikle yaşla birlikte arttığı ve MetS tanısı konulan bireylerin yemek, kilo ve beden ile ilgili daha kaygılı oldukları ve kısıtlama eğilimi gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Metabolic syndrome (MetS) is an endocrinopathy that contains a combination of systemic disorders such as abdominal obesity, glucose intolerance or diabetes mellitus, dyslipidemia, hypertension and coronary artery disease etc. Worldwide, it is increasing day by day and causes serious morbidity. Lifestyle change is remarkable in its treatment. Eating behavior seems to be effective in the emergence or maintenance of the disease because it is often associated with weight problems. The aim of this study was to investigate eating behaviors in patients with MetS and related metabolic disorders and to determine which disordered eating behaviour could predict the diagnosis of MetS. METHODS: A total of 85 subjects were included in the study. Sociodemographic data form, SCID-5 / CV, Eating Disorder Assessment Scale (EDE-Q), Yale Food Addiction Scale (YFAS), Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ), The Life Experiences Survey (LES), Healthy Life Style Behavior Scale II- Modified Form (HLSB-II) was applied. During the analysis, the sample group was divided into two groups according to the MetS diagnostic criteria of International Diabetes Federation (IDF). RESULTS: The group with MetS diagnosis was found to be significantly older than the group without diagnosis. In the group diagnosed with MetS; night eating habits, restriction behavior, the level of concern about food, weight and body shape was significantly higher than the undiagnosed group. There was no difference between the two groups in terms of food addiction, binge eating behavior or emotional eating. In regression analysis, it was found that weight concern was a significant predictor of MetS diagnosis. CONCLUSION: In this study, it was found that the diagnosis of MetS increased especially with age and these individuals were more anxious about eating, weight and body shape and showed a tendency to restrict.