Açık kalp cerrahisi geçiren hastalara sanal gerçeklik uygulaması ile erken mobilizasyona yönelik yaptırılan egzersizlerin etkisi
The effect of exercises for early mobilization with virtual reality application on patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 986839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN DURMAZ EDEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Ameliyat sonrası erken mobilizasyon önemlidir ancak ağrı ve korku süreci zorlaştırabilir. Sanal gerçeklik, bilişsel dikkat odağını farklı yöne çekerek ve motivasyonu artırarak bu süreçte hastalara destek olur. Bu araştırma, açık kalp cerrahisi geçiren hastalara sanal gerçeklik uygulaması ile erken mobilizasyona yönelik yaptırılan egzersizlerin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, çift kör randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Örneklemi, İstanbul'daki bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde Ağustos–Eylül 2025'te açık kalp cerrahisi geçiren 60 hasta (30 müdahale, 30 kontrol) oluşturmuştur. Müdahale grubuna, ameliyat sonrası ilk mobilizasyondan hemen önce sanal gerçeklik ile mobilizasyona yönelik egzersizler izletilmiş ve eş zamanlı olarak egzersizler yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise standart bakım uygulanmıştır. Uygulama öncesinde hastaların yaşam bulguları, ağrı ve yürüme korkuları; mobilizasyon sırasında ve sonrasında ise hareketlilik, yaşam bulguları, kinezyofobi, ağrı ve yürüme korkusu değerlendirilmiştir. Veri toplamada tanıtıcı bilgi formu, Hasta ve Gözlemci Hareketlilik Ölçekleri, TAMPA Kinezyofobi Ölçeği ve Vizüel Analog Skala kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, mobilizasyon öncesinde ölçülen yaşam bulguları açısından müdahale ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Mobilizasyon sonrasında yapılan ölçümlerde ise, nabız değerleri müdahale grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur (p=0.033). Ağrı düzeyleri değerlendirildiğinde, müdahale grubunun skorlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu belirlenmiştir(p=0.022). Kinezyofobi ve hareket korkusu puanlarının müdahale grubunda istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha düşük olduğu saptanmıştır (p<0,001). Mobilizasyon performansı incelendiğinde, müdahale grubundaki hastaların adım sayılarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0.001). Ayrıca hasta hareketlilik ölçeği ve gözlemci hareketlilik ölçeği puan ortalamaları, müdahale grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur(p<0.001). Sonuç olarak, sanal gerçeklik uygulamasıyla desteklenen erken mobilizasyonun açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda güvenli, uygulanabilir ve etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır. Sanal gerçeklik desteğinin ağrı ve hareket korkusunu azaltarak mobilizasyon performansını artırdığı, rehabilitasyon sürecine olumlu katkılar sağladığı ortaya konmuştur. Anahtar kelimeler; Açık kalp cerrahisi, sanal gerçeklik, erken mobilizasyon, ağrı, kinezyofobi, hemşirelik bakımı Sayfa sayısı: 108 Danışman: Doç. Dr. Aylin DURMAZ EDEER
Özet (Çeviri)
Early mobilization after surgery is important; however, pain and fear can complicate the process. Virtual reality, by distracting and motivating patients, provides support during this period. This study was conducted to examine the effect of virtual reality–based exercises on early mobilization in patients undergoing open-heart surgery The research was designed as a double-blind, randomized controlled experimental study. The sample consisted of 60 patients (30 intervention, 30 control) who underwent open-heart surgery in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of a Training and Research Hospital in Istanbul between August and September 2025. In the intervention group, patients were shown virtual reality exercises designed for mobilization immediately before their first postoperative mobilization, while the control group received standard care. Prior to the intervention, patients' vital signs, pain levels, and fear of walking were assessed. During and after mobilization, data on mobility, vital signs, kinesiophobia, pain, and fear of walking were collected. Data collection tools included a descriptive information form, the Patient and Observer Mobility Scales, the Tampa Scale for Kinesiophobia, and the Visual Analog Scale. According to the findings, there was no statistically significant difference between the groups in terms of pre-mobilization vital signs (p>0.05). Postmobilization measurements showed that pulse rates were significantly different in the intervention group compared with the control group (p=0.033). Pain scores were significantly lower in the intervention group than in the control group (p=0.022). Kinesiophobia and fear of movement scores were also significantly lower in the intervention group (p<0.001). Examination of mobilization performance revealed that the number of steps taken was higher in the intervention group compared with the control group (p<0.001). Furthermore, the mean scores of both the Patient and Observer Mobility Scales were significantly higher in the intervention group (p<0.001). In conclusion, early mobilization supported by virtual reality was found to be a safe, feasible, and effective method in patients undergoing open-heart surgery. Virtual reality support reduced pain and fear of movement while enhancing mobilization performance, thereby contributing positively to the rehabilitation process. Keywords; Open-heart surgery, virtual reality, early mobilization, pain, kinesiophobia, nursing care Page number: 108 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Aylin DURMAZ EDEER