Nonalkolik karaciğer yağlanması olan hastalarda fibroz göstergesi olan noninvaziv tanı yöntemlerinin değerlendirilmesi
Validation of noninvasive fibrosis markers for prediction of liver fibrosis in patients with nonalcholic fatty liver disease
- Tez No: 456109
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL BİLLUR CANBAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının (NAYKH) sıklığı tüm dünyada giderek artmaktadır. NAYKH genellikle asemptomatik olup sıklıkla rastlantısal olarak tanı konulmaktadır. NAYKH; nonalkolik yağlı karaciğer (NAYK) ve nonalkolik steatohepatit (NASH) olmak üzere iki ayrı kliniği kapsamaktadır. NAYK bening bir seyir göstermektedir. NASH ise tam tersi progresif seyir gösterip siroz ve hepatoselüler karsinom geliştirme riskine sahiptir. NAYKH tanısında laboratuar ve görüntüleme yöntemlerinin kullanımı sınırlıdır. NAYK ve NASH ayrımı konusunda yetersizdirler. NASH tanısında altın standart tanı yöntemi karaciğer biyopsidir. Karaciğer biyopsisi invaziv bir işlem olması nedeniyle düşükte olsa komplikasyon riski taşımaktadır. Bu nedenle nonalkolik alkolik yağlı karaciğer hastalığında fibroz gelişimini nonivaziv yöntemler ile değerlendirmek için tüm dünyada çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamıza İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji polikliniğinde izlenen ve biyopsi ile NAYKH tanısı konmuş, alkol kullanmayan 40 hasta dahil edildi. Biyopsi sonuçlarına göre hastalar ileri fibrozu olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Yaş, cinsiyet, AST, ALT, Trigliserid,, Trombosit sayısı, açlık insülini ve glukoz değerleri ile metabolik sendrom ve Tip 2 diabet varlığına bakıldı. Tüm hastalarda insülin direnci ve VKİ hesaplandı. İleri fibrozu olan hastalarda açlık glukozu, AST ve bel çevresi uzunluğu istatistiksel olarak fazla bulundu. Tüm hastalarda noninvaziv yöntemler olan FİB4 indeksi, APRİ, BAAT ve BARD skoruu hesaplandı. ROC curve analizi ile araştırılan skorlar ileri fibrozu saptamada anlamlı bulundu. Ancak dört skorun ileri fibrozu saptama gücünün düşük, BARD, FİB4, ve APRİ skorunun ileri fibrozu dışlama gücünün anlamlı olduğu görüldü.. FİB4, BARD ve APRİ skoru ileri fibrozu saptamakta yetersiz olup dışlamak için kullanıldığında klinik önemi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is increasingly recognized chronic liver disease which may be diagnosed incidentally in asymptomatic patients. NAFLD encompasses simple fatty liver (NAFL) with a benign clinical course and nonalcholic steatohepatitis (NASH) which is progressive and may cause cirrhosis and hepatocellular carcinoma. For the differentation of NASH from NAFL the laboratory and radiological findings are unsufficient. Liver biopsy is golden standart for the diagnosis of NASH. But it is an invasive procedure with occasional complications. Therefore, there are numbers of investigations for noninvasive fibrosis markers. Our study included 40 nondrinker patients with biopsy proven diagnosis of NAFLD admitted to hepatology outpatient clinic in Cerrahpasa Medical Faculty of İstanbul University. According to histopathological findings patients were divided as the group with mild versus advanced fibrosis. Data regarding age, sex, serum AST, ALT, trygliceride, trombocyte, fasting insülin and glucose levels, information about co-existing diabetes and metabolic syndrome were recorded. İnsüline resistance and body mass index were calculated. Patients with advanced fibrosis had significantly higher AST-, fasting glucose levels and waist circumference. FIB4 index, APRI-, BARD- and BAAT scores were calculated. The ROC curve used to establish the discriminative power for fibrosis severity showed significant values. But all the studied markers had a low sensitivity for the prediction of significant fibrosis. FIB 4 index, BARD and APRI scores revealed high sensivity to exclude the significant fibrosis. Therefore, in clinical practice FIB4 index, BARD and APRI scores can be used as biomarkes for the exclusion of severe fibrosis in NAFLD.