Türk futbolunda alt yapı sorunsalı: Bir sistem arayışı
Infrastructure problem in turkish football: A search for A system
- Tez No: 638056
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir futbol alt yapısı ve bu alt yapıdan istikrarlı şekilde yetişen futbolcuların eksikliği Türk futbolunun varoluşundan günümüze kadar gelmiş en büyük sorun olmuştur. Türkiye'nin çeşitli liglerinde ve seviyelerinde mücadele eden birçok futbol takımının dış transferlerle takım yapısı oluşturması ekonomik açıdan ciddi yük getirmektedir. Buna karşın, Avrupa futbolunda başarılar elde eden takımların alt yapılarının güçlü olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, Barselona Futbol Kulübü, Liverpool Futbol Kulübü ve Ajax Futbol Kulüplerinin alt yapılarını, alt yapıdaki mevcut futbolcu sayıları, kulüp tarihinde yetiştirilen futbolcular, bu futbolcuların piyasa değerleri ve en yüksek piyasa değerleri, kulüp kariyerlerinde attıkları goller ve oynadıkları maç sayıları, kulüplerin alt yapıya antrenör seçimi, tesisler, diğer kurumlarla eğitim açısından iş birliği ölçütler açısından inceleyerek Türk futbolu için bir sistem önerisi sunmaktır. Araştırma kapsamında FC Barcelona, Liverpool FC ve Ajax FC takımlarının gençlik yapılanması ve alt yapı sistemleri incelenmiştir. Kulüplerin resmi internet sitelerinde, basında ve bilimsel çalışmalarda yer alan alt yapıya ilişkin bilgiler belirlenen ölçütlere göre incelenmiştir. İngiliz akademi modelinde akademi koordinatörlüğünün aldığı kararların tüm kulüpleri bağladığı, dört farklı kategoride akademiden sporcu yetiştirildiği tespit edilmiştir. Liverpool futbol kulübü sporcunun yanında antrenör yetiştirme sistemine de sahiptir. Alman modelinde ise oyuncuların performansını artırmak için akademi düzeyinde yabancı oyuncu transferi serbest bırakılmıştır. İspanya'da Barselona Futbol Kulübü özeline bakıldığında, tüm sporcuların“Barselona Kimliği”altında takip edildiği, eğitimlerinin her kademede desteklendiği görülmüştür. Bulgular doğrultusunda, Türkiye'deki çeşitli sistemlerde incelenerek“Türk Futbolcusu,”“Türk Futbol Sistemi”ve“Türk Futbol Anlayışı”geliştirilmesine katkı sağlayacak bir sistem önerilirmiştir. Araştırmada, bir futbol alt yapısının iyi bir yönetim yapısına ihtiyacı olduğu, sporcu seçme ve yetiştirme sisteminin gerektiği, alt yapıya belli sayıda yabancı transferinin serbest bırakılmasının uygun olduğu, tesislerin yenilenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A football Academy and the lack of football players grown consistently from this Academy has been the biggest problem that has existed since the existence of Turkish football. The struggle to create a team structure with external transfers in various teams competing at different levels brings a significant economic burden. On the other hand, it is known that the Academy of the teams that have achieved success in European football is strong. The purpose of this research is to propose a system for Turkish football by examining Academy of Barcelona Football Club, Liverpool Football Club, and Ajax Football Clubs, the number of football players present in the Academy, the footballers raised in the history of the club, the market values and the highest market values of these footballers, the goals scored in the club careers and the number of matches played, trainer selection, facilities, cooperation with other institutions. Within the scope of the research, youth structure and Academy systems of FC Barcelona, Liverpool FC, and Ajax FC teams were examined. The information about the Academy in the official websites of the clubs, press, and scientific studies has developing according to the determined criteria. In the British academy model, it was determined that all clubs had to comply with the decisions taken by the academy coordinator, and athletes from four different categories were trained. In addition to the athlete, Liverpool football club also has a coaching system. In the German model, to increase the performance of the players, foreign player transfer at the academy level was released. When the Barcelona Football Club in Spain is examined, it is seen that all athletes are followed under the“Barcelona Identity,”and their education is supported at all levels. According to findings, examining the various systems in Turkey, a system has been proposed to contribute to develop the“Turkish football player identity”“Turkish Football System”and“The Turkish Football Understanding.”In the research, it was concluded that a football Academy needs a good management structure, an athlete selection and training system, a certain number of foreign transfer to the academy is appropriate, and the facilities should be renewed.