Dünya'da önde gelen futbol kulüplerinin altyapı modellerinin incelenmesi ve Türkiye'deki altyapı anlayışının karşılaştırmalı analizi
Analysis of the youth development models of leading football clubs worldwide and a comparative study of the youth systems in Turkiye
  1. Tez No: 919968
  2. Yazar: HAKAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu çalışma, dünya genelinde başarılı altyapı sistemlerine sahip futbol kulüplerinin modellerini inceleyerek, Türkiye'deki altyapı yapılarıyla karşılaştırmalı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, Türk futbolunda altyapıdan yeterli sayıda profesyonel oyuncu yetiştirilememesinin nedenleri ele alınmış, mevcut uygulamalar değerlendirilmiş ve sürdürülebilir bir altyapı modeli için öneriler geliştirilmiştir. Bu doğrultuda, Türk ve yabancı futbol kulüplerinin altyapı sistemleri; spor yönetimi, eğitim yaklaşımları, tesisleşme süreçleri, yetenek belirleme yöntemleri ve kulüp yönetim felsefesi gibi boyutlarda kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Araştırma, nitel yöntemler temelinde yürütülmüş ve veri toplama araçları olarak derinlemesine mülakatlar, odak grupları ve doküman analizi kullanılmıştır. Tematik kodlama yöntemiyle analiz edilen veriler, başarılı altyapı sistemlerinin temel dinamiklerini ortaya koymuştur. Örneklem, FIFA'ya bağlı UEFA ve CONMEBOL bölgelerindeki başarılı gençlik futbol akademilerini ve Türkiye Süper Lig kulüplerinin gençlik gelişim programlarını kapsamaktadır. Amaçlı ve kolayda örnekleme teknikleri ile çalışmanın hedeflerine uygun ve erişilebilir paydaşlar seçilmiştir. Bulgular, altyapıların başarısında yönetişim yapıları, altyapı yatırımları, eğitim programlarının kalitesi ve yetenek geliştirme stratejilerinin belirleyici olduğunu göstermektedir. Türk kulüplerinde yönetişim ve organizasyon yapılarının güçlendirilmesi, sistematik yetenek belirleme süreçleri oluşturulması ve altyapıya ayrılan kaynakların artırılması gerektiği tespit edilmiştir. Uluslararası başarılı kulüplerin stratejileri, Türk futbolu için uygulanabilir örnekler sunmaktadır. Sonuç olarak, Türk futbol altyapısının geliştirilmesi için somut çözüm önerileri sunulmuş ve sürdürülebilir bir altyapı modeli oluşturulması hedeflenmiştir. Bu öneriler, altyapı eğitiminin kalitesinin artırılması, kurumsal destek sağlanması ve stratejik planlamaya önem verilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışma, Türk futbolunun daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the models of professional football clubs with successful youth development systems worldwide and provide a comparative analysis of the current academies of football clubs in Turkey. The research addresses the reasons behind the insufficient production of professional players from youth academies in Turkish football, evaluates existing practices, and proposes recommendations for a sustainable youth development model. Accordingly, the youth systems of Turkish and international football clubs are comprehensively examined in terms of sports management, educational approaches, facility development, talent identification methods, and club management philosophy. The research was conducted using qualitative methods, with data collected through in-depth interviews, focus groups, and document analysis. Thematic coding analysis was employed to identify the core dynamics shaping successful youth development systems. The sample includes successful youth football academies in FIFA-affiliated UEFA and CONMEBOL regions, as well as youth development programs of Turkish Süper Lig clubs. Purposeful and convenience sampling techniques were utilized to select accessible and relevant stakeholders aligned with the study's objectives. Findings indicate that governance structures, Academy investments, the quality of educational programs, and talent development strategies are critical determinants of success in youth academies. It was found that Turkish football clubs need to strengthen their governance and organizational structures, establish systematic talent identification processes, and allocate more resources to youth development. The strategies employed by internationally successful clubs provide valuable examples that can be adapted to the Turkish context. In conclusion, the study offers concrete recommendations for improving Turkish football's youth academies and aims to guide the establishment of a sustainable development model. These recommendations emphasize the importance of enhancing the quality of youth education, securing institutional support, allocating sufficient resources, and prioritizing strategic planning. The study seeks to contribute to making Turkish football more competitive on a global scale.