Üst düzey spor yöneticileri perspektifinden Türk futbolunda yaşanan altyapı sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin nitel bir analiz
A qualitative analysis on the problems of football academies in Turkish football and solution recommendations from the perspective of senior sports managers
  1. Tez No: 796519
  2. Yazar: CENGİZ ÇOKPARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Futbol kulüplerinin altyapılarından oyuncu yetiştirme konusunda yetersiz olması hem kulüplerin hem de milli takımın sportif anlamda sürekli başarıyı yakalayamamasına neden olmaktadır. Bu anlamda, futbol kulüplerinin altyapılarında yaşanan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri oluşturmak araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde kurgulanmıştır. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların belirlenmesi için kullanılan ölçüt; futbol kulüplerinde yönetim kurulu üyeliği deneyimine sahip olmak ya da altyapıdan sorumlu yöneticilik (direktörlük) yapmaktır. Bununla birlikte araştırmada toplanacak verilerin çeşitliliğini sağlamak amacıyla yukarıda belirlenen kriterlere uyum sağlayan üst düzey yöneticilerin Süper Lig, 1. Lig ve 2. Lig olmak üzere farklı seviyelerde görev yapıyor olmalarına özen gösterilmiş olup, çalışmada on beş katılımcıyla mülakat yapılmıştır. Verilerin analizinde nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda mali konular açısından altyapılarda yaşanan maddi kaynak yetersizliği ve uzun vadeli yatırımların yapılmaması önemli sorunlar olarak belirlenmiştir. Bir diğer önemli sorun fiziki koşullar anlamında tesis ve saha yetersizliğidir. İnsan kaynakları boyutunda ise yetkinlik sahibi yönetici eksikliği, nitelik ve nicelik yönünden antrenör eksikliği ile diyetisyen, fizyoterapist ve psikolojik danışman gibi personelin istihdam edilmeyişi altyapıların verimliliğini olumsuz etkilemektedir. Antrenörlerin ve yöneticilerin başarı hırsı, okul ile futbol altyapı akademileri arasındaki ilişkinin sağlanamaması, ailelerin olumsuz etkisi, futbola siyasetin karışması ve altyapıya yeterli ilginin gösterilmemesi diğer önemli sorunlar olarak saptanmıştır. Bu sorunların çözümlerine ilişkin en önemli görüş Türkiye Futbol Federasyonu'nun kulüplere altyapıları için aktardığı paranın denetlenmesine yöneliktir. Bununla birlikte altyapıya uzun vadeli yatırım yapılması, tesis ve saha imkanlarının artırılması, antrenörlerin maddi ve manevi olarak teşvik edilmesi, altyapıda oynayan çocuklara ve ailelerine farklı konularda eğitim verilmesi ile okullar ve altyapı akademileri arasında ilişkinin sağlaması diğer önemli çözüm önerileri olarak ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The inadequacy of football clubs in raising players from their football academies causes both clubs and national team to be unable to achieve continuous success in sports. In this sense, the aim of the research is to determine the problems experienced in the academies of football clubs and to create solutions. This research was designed as case study which is one of the qualitative research methods. Participants of the research was appointed according to criterian sampling and maximum variation sampling which are the methods of purposeful sampling. Having experience as a board member in football clubs or being a manager (director) responsible for football academies was the criteria to determine the participants in the study. In addition, in order to ensure the diversity of the data to be collected in the research, senior managers who comply with the criteria determined above, were chosen at different levels, namely the Super League, the 1st League and the 2nd League and fifteen participants were interviewed. Content analysis and descriptive analysis, which are qualitative research methods, were used in the analysis of the data. As a result of the research, the inadequacy of financial resources in football academies and the lack of long-term investments were determined as important problems in terms of financial issues. Another important problem is lack of facilities and football pitches in terms of physical conditions. In terms of human resources, lack of competent managers, lack of coaches in terms of quality and quantity, and lack of employment of staff such as dietitians, physiotherapists and psychological consultants negatively affect the efficiency of football academies. Other important problems were determined as success ambition of coaches and managers, inability to establish the relationship between schools and football academies, the negative effect of the families, involvement of politics in football and lack of sufficient attention to football academies. The most important opinion regarding the solutions of these problems is the control of money that Turkish Football Federation transfers to clubs for their academies. In addition, long-term investment in football academies, increasing facility and pitch opportunities, encouraging coaches financially and morally, providing education opportunities for children playing in academies and their families on different subjects, and ensuring a relationship between schools and academies have been put forward as other important solution recommendations.