Zamana bağlı elektrik alan içerisinde spinli parçacık yaratılması
Creation of particles with spin, in a time-dependent electric field
- Tez No: 638069
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı, zamana bağlı elektrik alanı içerisinde hem spin- 1/2 parçacıkları betimleyen Dirac denklemini hem de spin-0 ve spin-1 parçacıkları betimleyen Duffın-Kemmer-Petiau (DKP) denklemini çözerek, böyle bir elektrik alanı içindeki kütleli Dirac ve DKP parçacıklarının yaratılma olasılıklarını incelemektir. Zamana bağlı dış elektrik alanda ve (1+1) boyutlu uzay-zamanda Dirac ve DKP denklemlerinin alacağı diferansiyel biçim göz önüne alınarak tam çözümler bulunmuştur. Bu çözümler doğrultusunda“pozitif”ve“negatif”frekanslı modlar belirlenmiştir.Ardından elde edilen çözümler için Bogoliubov katsayıları hesaplanarak parçacıkların yaratılma olasılık yoğunluğu bulunmuş ve sonuçlar grafiksel inceleme yapılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to solve both the Dirac equation which describes spin1/2 particles and the DKP equation which describes spin-0 and spin-1 particles in a time-dependent electric field and to investigate the probability of the creation of Dirac and DKP particles with mass in such an electric field.. Exact solutions were obtained by considering the differential form Dirac and DKP equations will take, in an external electric field in (1+1) dimensional space-time.“Positive”and“negative”frequency modes were determined using these solutions. By calculating the Bogoliubov coefficients for the obtained solutions, the probability density for particle creation was determined and the results were compared graphically.