Farklı kuşak seviyelerindeki taekwondocuların bazı fiziksel özellikleri ile sürat, kuvvet, çeviklik, dayanıklılık, denge ve esneklik düzeylerinin araştırılması ( Rize ili örneği )
Investigation of some physical properties and speed, strength, agility, endurance, balance and flexibility levels of taekwondo players of different generations (Rize province example)
- Tez No: 638070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DR .ÖĞR. ÜYESİ NİHAL AKOĞUZ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, farklı kuşak seviyelerindeki taekwondocuların bazı fiziksel özellikleri ile sürat, kuvvet, çeviklik, dayanıklılık, denge ve esneklik düzeylerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya Rize ilinde taekwondo sporu yapan 11- 14 yaş aralığında tesadüfi yöntemle seçilen 80 (44 kız-36 erkek) sağlıklı çocuk katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların fiziksel özelliklerinin değerlendirmesinde Boy Uzunluğu ve Vücut Ağırlık ölçümleri alınmıştır. Motorik özelliklerin değerlendirilmesinde ise 30 m Sürat Testi, Durarak Uzun Atlama ve Dikey Sıçrama Testi, El Kavrama Kuvvet Testi, 30 sn Şınav ve Mekik Testi İllinois Çeviklik Testi, 3 dk Basamak Testi, Hexagonal Obstagle (Altıgen) Testi, Flamingo Denge ve Uzan-Eriş Esneklik testleri uygulanmıştır.Elde edilen verilere öncelikli olarak normallik testi uygulandı. Verilerin Normal dağılıma sahip olduğu görüldü. Daha sonra = 0.05 anlamlılık düzeyinde ikili karşılaştırmalarda bağımsız iki grup için T-Testi, üç ve üzeri karşılaştırmalarda tek yönlü Anova Testi uygulandı. Önemli bulunan farklılıklar için ikinci seviye testi olarak Tukey's HSD testi uygulandı. Araştırmada elde edilen istatistik test sonuçlarına bakıldığında cinsiyet değişkenine göre, sporcuların boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, sürat, denge, çeviklik, 30 sn şınav, sağ ve sol el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, 3 dk basamak ve altıgen test değerlerinde anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05), uzan-eriş esneklik ve 30 sn mekik test değerlerinde anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05), 30 m sürat, flamingo denge, illinois çeviklik, 30 sn şınav, sağ el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve altıgen test değerlerinde ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak cinsiyet faktörüne göre sporcular arasında fiziksel ve motorik özellikleri bakımından belirgin bir fark görülmemektedir. Sporcular kuşak seviyelerine göre incelendiğinde ise taekwondo sporunun fiziksel ve motorik performans özelliklerin gelişimine önemli katkısı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate some physical properties of taekwondo players of different belt levels and their levels of speed, strength, agility, endurance, balance and flexibility. Randomly selected 80 healthy children (44 girls and 36 boys),between 11 and 14 years of age who were engaged in taekwondo sport in Rize province participated in this study. In the evaluation of the physical properties of the athletes participating in the study, Height Length and Body Weight measurements were taken. In the evaluation of motoric features, 30 m Speed Test, Long Jump by standing and Vertical Jumping Test, Hand Grip Force Test, 30 sec Push-Up and Shuttle Test Illinois Agility Test, 3 min Step Test, Hexagonal Obstagle Test, Flamingo Balance and Reach-Access Flexibility tests were applied. The normality test was applied primarily to the obtained data. It was seen that the data had a normal distribution. Afterwards, T-Test was applied for two independent groups in bilateral comparisons at 0.05 significance level, and one-way Anova Test in three and above comparisons. Tukey's HSD test was used as the second level test for the significant differences. When the statistical test results obtained in the study are examined, according to the gender variable, the length of the athletes, body weights, speed, balance, agility, 30 sec push-ups, right and left hand grip strength, long jump by standing, vertical jump, 3 min step and hexagonal test values while there was no difference (p> 0.05), a significant difference was found in stretch-reach flexibility and 30 sec shuttle test values (p 0.05), a significant difference was found between the groups in 30 m speed, flamingo balance, Illinois agility, 30 sec push-ups, right hand grip strength, long jump by standing, vertical jump and hexagonal test values. As a result, according to gender factor there is no significant difference between the athletes in terms of their physical and motoric features. When athletes are analyzed according to their belt levels, it is seen that taekwondo sport has an important contribution to the development of physical and motor performance characteristics.