Kısıtlamasız Fibonacci hibrit sayıları
Unrestricted Fibonacci hybrid numbers
- Tez No: 638079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSAL BİLGİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Hibrit sayılar, reel, kompleks, dual ve hiperbolik sayıların bir karışımı olarak inşa edilmiş yeni bir sayı sistemidir. Fibonacci kuaterniyonları, Fibonacci oktonyonları veya Fibonacci sedenyonları taban elemanlarının katsayıları Fibonacci dizisinin elemanları olan birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların tamamında Fibonacci dizisinin ardışık elemanları katsayı olarak seçilmiştir. Bu çalışmada ise Hibrit sayılar için {1,i,ε,h} kümesinin elemanları Fibonacci dizisinin keyfi bir elemanı olarak belirlenecektir. Bu sebeple elde edilecek olan Fibonacci hibrit sayıları kısıtlamasız Fibonacci hibrit sayıları olarak isimlendirilmiştir. Çalışmada, kısıtlamasız Fibonacci ve Lucas hibrit sayıları için üreteç fonksiyonları, üstel üreteç fonksiyonları, poisson üreteç fonksiyonları ve Binet formülleri hesaplanmıştır. Daha sonra bu Binet formülleri, Fibonacci ve Lucas sayılarının bilinen temel özellikleri birlikte kullanılarak kısıtlamasız Fibonacci ve Lucas hibrit sayıları için, başta Vajda, Catalan, Cassini ve d'Ocagne özdeşlikleri olmak üzere birçok yeni özdeşlik elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Hybrid numbers are a new number system that is constructed as a mixture of real, complex, dual and hyperbolic numbers. There are a lot of studies on hyper-complex numbers whose coefficients are elements of Fibonacci sequence such as Fibonacci quaternions, Fibonacci octonions and Fibonacci sedenions. Successive Fibonacci numbers were chosen as coefficients in almost all these studies. In this study, arbitrary Fibonacci numbers were chosen as coefficients of the set {1,i,ε,h} for hybrid numbers. Fort his reason, these Fibonacci hybrid numbers are called unrestricted Fibonacci hybrid numbers. Generating functions, exponential generating functions, Poisson generating functions and Binet formulas for the unrestricted Fibonacci and Lucas hybrid numbers are given. Furthermore, by using these Binet formulas with the basic properties of Fibonacci and Lucas numbers, several such as Vajda's, Catalan's, Cassini's and d'Ocagne's are given.