Kısıtlamalı (constraıned) ve kısıtlamasız (non-constraıned) insert kullanılan revizyon kalça protezi hastalarının kalça eklem hareket açıklıklarının ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Kisitlamali (constrained) ve kisitlamasiz (non-constrained) i̇nsert kullanilan revi̇zyon kalça protezi̇ hastalarinin kalça eklem hareket açikliklarinin ve fonksi̇yonel sonuçlarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 761454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma ile kısıtlayıcı asetabular insert kullanımının kalça eklem hareket açıklıkları ve fonksiyonel sonuçları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Kasım 2013-Kasım 2015 tarihleri arasında revizyon kalça artroplastisi uygulanan 28 hastanın 28 kalçası dahil edilmiştir. Hastalar kullanılan insert tipine göre kısıtlayıcı ve kısıtlayıcı olmayan olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Olguların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3.hafta, 3.ay ve 6.aydaki eklem hareket açıklıkları ve Harris kalça skorları kaydedilmiştir. Erken dönem sonuçları incelediğimiz çalışmamızın sonucunda, ameliyat öncesine göre ameliyat sonrası 6.ayda her iki grupta istatistiksel anlamlı fonksiyonel iyileşme gözlenmekle birlikte, kısıtlayıcı insert kullanımının erken dönem kalça eklem hareket açıklıkları ve fonksiyonel sonuçlar üzerinde olumsuz bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of using constrained acetabular inserts on hip joint range of motion and functional results. Twenty-eight hips of 28 patients who underwent revision hip arthroplasty between November 2013 and November 2015 in Ankara Numune Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic were included in the study. Patients were divided into 2 groups as constrained and non-constrained, according to the type of insert used. Preoperative and postoperative 3rd week, 3rd month and 6th month joint range of motion and Harris hip scores were recorded. As a result of our study, in which we examined the early-term results, in addition to statistically significant functional improvement in both groups at the postoperative 6th month compared to the preoperative period, the use of constrained inserts did not result in a negative effect on the early period hip joint range of motion and functional results.