Kısıtlamasız optimizasyon problemleri
Unconstrained optimization problems
- Tez No: 196627
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
KISITLAMASIZ M N MUMLAŞTIRMA PROBLEMLER(Yüksek Lisans Tezi)Nevzat ÜNSALGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETBu tezde, f reel değerli bir fonksiyon, ; E n nin bir alt cümlesi ve xĞ olmaküzere minimize edilecek olan f(x) fonksiyonunun optimizasyon problemi gözönüne alınmaktadır. Tezin çoğu yerinde = E n durumu ele alınacaktır. Budurum tamamı ile sınırsız bölgeye karşılık gelmektedir. Fakat bazen de nınE n nin basit bir alt kümesi olduğu durumlar incelenecektir.Bilim Kodu : 204.1.138Anahtar Kelimeler : Uygun Doğrultu, Konveks fonksiyonlar, Minimizasyon,YakınsamaSayfa Adedi : 43Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer AKIN
Özet (Çeviri)
UNCONSTRAINED OPTIMIZATION PROBLEMS(M.Sc. Thesis)Nevzat ÜNSALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTIn this thesis, we consider optimization problems of the form ?minimize f(x)subject to xĞ ? where f is a real-valued function and , a feasible set, is asubset of E n . Throughout most of the thesis attention is restricted to thecase where = E n corresponding to the completely unconstrained case, butsometimes we consider cases where is some particularly simple subset ofEn .Science Code : 204.1.138Key Words : Feasible direction, Convex functions, Minimization,ConvergencePage Number : 43Adviser : Prof. Dr. Ömer AKIN