Yeni tanı almış hashimato tiroiditli hastalarda serbest ve biyoyararlanılabilir vitamin D düzeyleri
Yeni tani almiş hashimato tiroiditli hastalarda serbest ve biyoyararlanilabilir vitamin D düzeyleri
- Tez No: 638085
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT ÖZDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditi, en sık görülen otoimmün tiroid bozukluğudur. Hastalığın kökeni ve patogenezinin kesin mekanizmaları tam olarak anlaşılamamasına rağmen, genetik yatkınlık ve çevresel etkilerin hastalık oluşumu, ilerlemesi ve şiddeti ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda pek çok hastalığın etiyopatogenezinde D vitamini düşüklüğü bir neden olarak sunulmaktadır. Bu araştırmada, Hashimoto tiroiditi tanısı almış henüz tedaviye başlanmamış hastalarda total, serbest ve biyoyararlanılabilir 25(OH) vitamin D (25(OH)D) düzeyleri ölçülerek bu düzeylerin hastalık etiyopatogenezi ve hastalık şiddeti üzerindeki olası ilişkisi değerlendirilmek istenmiştir. Yöntem: Çalışmaya yeni tanı almış, 65 Hashimoto tiroiditli hasta (58 kadın ve 7 erkek, yaş ortalaması: 37.12±7.77) ve 60 sağlıklı kontrol (54 kadın ve 6 erkek, yaş ortalaması: 35.77±8.70) dahil edildi. Tüm çalışma grubundaki kişilerin serumlarında total 25(OH)D, D vitamini bağlayıcı globülin ve albümin düzeyleri ölçüldü. 25(OH)D'nin hesaplanmış serbest ve biyoyararlanılabilir düzeyleri, 25(OH)D'nin, D vitamini bağlayıcı globülin ve albümine bağlanma afinite sabiteleri kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Hashimoto tiroiditi hastalarındaki ortalama total 25(OH)D düzeyi kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşük bulundu (sırası ile 15,17±6,26 ng/mL ve 24,12±10,16 ng/mL, p=
Özet (Çeviri)
Objective: Hashimoto thyroiditis is the most common autoimmune thyroiditis disfunction. Even though the origins of the disease and the exact mechanism of pathogenesis is still not completely understood, genetic predisposition and environmental effects have been shown to be associated with disease development, progression, and severity. In recent years, low vitamin D has been set forth as a reason for the etiopathogenesis of many diseases. By measuring total, free and bioavailable 25OH vitamin D (25(OH)D) levels in patients newly diagnosed with Hashimoto's thyroiditis who have not yet started treatment, this study aimed to evaluate the possible relationship of these levels in disease etiopathogenesis and on diseade severity. Method: 65 Patients newly diagnosed with Hashimoto's thyroiditis (58 females and 7 males, age average: 37.12±7.77) and 60 healthy control (54 females and 6 males, age average: 35.77±8.70) were included to the study. Total serum 25(OH)D, vitamin D-binding globulin and albumin levels were measured in the sera of all individuals in the study group. Calculated and bioavailable levels of 25(OH)D were calculated using vitamin D binding globulin and albumin binding affinity constants of 25(OH)D. Finding: The average total 25(OH)D levels in Hashimoto's thyroiditis patients were significantly lower than the control group (15.17 ± 6.26 ng/mL and 24.12 ± 10.16 ng/mL, p =