Biyoelektrik impedans analizi ile faz açısı ölçümü yaşlılarda malnütrisyon, sarkopeni ve kırılganlığı öngörebilir mi?
Can phase angle measurement with bioelectrical impedance analysis predict malnutrition, sarcopenia and frailty in elderly?
- Tez No: 638086
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Dünya nüfusu gittikçe yaşlanmaktadır ve 2019 itibari ile Türkiye nüfusunun %9.1' ini yaşlılar oluşturmaktadır. Malnütrisyon, sarkopeni ve kırılganlık yaşlılarda, morbidite ve mortaliteyi arttırmaktadır. Bu çalışmada, biyoelektriksel impedans analizi (BIA) ile hesaplanan faz açısının, yaşĺılarda malnütrisyon, sarkopeni ve kırılganlığı öngörebilme olasılığı araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Temmuz-Aralık 2019 tarihleri arasında, 65 yaş üstü 206 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar Nevşehir ilinin Gülşehir ilçesinden ve İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri polikliniği ile Klinik Nütrisyon polikliniğinden alınmıştır. Demografik özellikler, düşme öyküsü, mobilite ve bilinen kronik hastalıklar sorgulanmış, mini nütrisyon değerlendirme testi kısa form ile malnütrisyon riski,“Frail”ölçeği ile kırılganlık durumu belirlenmiştir. Hastaların boy ve kiloları ölçülerek vücut kitle indeksleri (VKI) hesaplandı. El dinamometresi ile el kavrama gücü ölçüldü, 4 metre yürüme testi ile yürüme hıźları hesaplandı ve BIA ile kas kütlesi ve faz açısı ölçüldü. Faz açısı için eşik değeri 5⁰ olarak alınmıştır. Etki düzeyi tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon ile araştırılmıştır. Malnütisyonlu, sarkopenik ve kırılgan hastalar belirlenerek faz açıları ile aralarındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 206 hastanın, %47.6'sı (n=98) kadın, %52.4'ü (n=108) erkekti. Ortalama yaş 72.6±6.3 yıl, VKİ 29.3±6.1kg/m 2 idi. Hastaların %18'inde (n=37) malnütrisyon riski mevcuttu ve %50'sinde (n=103) kas kuvveti düşük bulundu. BIA ile ölçülen ortalama apendiküler kas kütlesi (ASM) 21.6±4.3 kg idi ve %10.7'sinde (n=22) ASM düşük bulundu. ASM indeksi (ASMİ) ortalama 8.3±1.3 kg/m 2 olarak hesaplandı ve hastaların %6.3'ünde (n=13) düşüktü. Bu sonuçlarla 11 hastada (%5.3) kas kuvveti ve kas kütlesi düşük bulundu (EWGSOP2, kesin sarkopeni). Hastaların %34'ünün (n=70) yürüme hızı düşük idi (≤0.8 m/sn) ve Frail kriterlerine göre %17'si (n=35) kırılgandı. 37 hastada (%18) son bir yıl içinde en az bir kez düşme öyküsü mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: The world population is getting older and 9.1% of Turkey's population as of 2019 is formed by the elderly. Malnutrition, sarcopenia and frailty increase morbidity and mortality in the elderly. In this study, it is aimed to determine whether the phase angle calculated by bioelectrical impedance analysis can predict malnutrition, sarcopenia and frailty in elderly. Materyal and Methods: 206 patients aged 65 and over were included in the study, between July 2019 and December 2019. The patients were taken from Gülşehir district of Nevşehir and from Istanbul Medical Faculty Geriatrics and Clinical Nutrition Outpatient Clinics. The demographic characteristics of the patients, whether they have ever fallen, walked with or without support, and known chronic diseases were questioned; with the short form of the mini nutritional assessment, malnutrition risks, with the“Frail”scale, the state of fragility was determined. Body mass indexes were calculated by measuring the height and weight of the patients. Hand grip strength was measured with the hand dynamometer, walking speeds were calculated with the 4-meter walking test, muscle mass and phase angle was measured with bioelectrical impedance analysis. The cut-off value for the phase angle is taken as 5⁰. Its effect level was investigated by univariate and multivariate logistic regression. Patients with malnutrition, sarcopenic and frail patients were identified and their relationship with phase angles were analyzed. Results: Of these 206 patients, 47.6% (n=98) were female and 52.4% (n=108) were male. The mean age of the patients was 72.6 ± 6.3 years, mean BMI was 29.3±6.1 kg/m2. 18% (n = 37) of the patients had a risk of malnutrition and %50 of the patients' (n=103) muscle strength was low. The mean appendicular muscle mass (ASM) measured by BIA was 21.6±4.3 kg and ASM was found low in 10.7% (n=22). The ASM index (ASMI) average was calculated as 8.3±1.3 kg/m2 and was low in 6.3% (n=13) of the patients. With these results, muscle strength and muscle mass were low in 11 patients (5.3%) (EWGSOP2, definitive sarcopenia). 34% of the patients' (n=70) walking speed was low (≤0.8 m/s) and 17% (n = 35) were fragile according to the Frail criteria. 37 patients (18%) had a history of falling at least once in the past year.