Ameliyathane çalışanlarının örgütsel stres düzeyleri ile hasta güvenlik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between organizational stress levels of the surgical team and patient safety attitudes
- Tez No: 638091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışma ameliyathane çalışanlarının örgütsel stres düzeyleri ile hasta güvenlik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırma metodu kullanılarak yapılan çalışmanın örneklemini, 3 ay ve üzerinde ameliyathane ortamında çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 164 kişi (38 cerrah, 32 anestezist, 46 hemşire, 48 anestezi teknikeri/ameliyathane yardımcı personeli) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Birey Tanılama Formu”,“Örgütsel Stres Ölçeği”ve“Güvenlik Tutumları Ölçeği (GTÖ)-Ameliyathane Versiyonu”ile toplanmıştır. Bulgular: Ameliyathane çalışanlarında örgütsel strese neden olan en önemli faktör maddi olanaklar ile ilgili stres kaynakları (x̄=4.17), hasta güvenlik tutumlarını etkileyen en önemli faktör ise ekip işbirliği (x̄=65.05) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between the organizational stress levels of surgical team and the patient safety attitudes. Method: The sample of the study conducted by using descriptive and correlational research method consists of 164 people (38 surgeons, 32 anesthetists, 46 nurses, 48 anesthesia technician/operating room assistant personnel) who have been working in the operating room for 3 months or more and accepted to participate in the study. The research data was collected with“Individual Identification Form”,“Organizational Stress Scale”and“The Safety Attitudes Questionnaire-Operating Room Version (SAQ-OR Version)”. Results: The most significant factor causing organizational stress in surgical team was found to be financial income and related stress resources (x̄=4.17), and the most significant factor affecting the patient safety attitudes was identified as teamwork climate (x̄=65.05).