Hemşirelerin örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between organizational cynicismand organizational commitment levels of nurses
  1. Tez No: 645772
  2. Yazar: EMEL ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hemşirelerin örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışma, Adana'da Çukurova Devlet ve Yüreğir Devlet Hastanesin'de çalışmakta olan 280 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan, İl Sağlık Müdürlüğünden izinler alınmış olup katılımcılardan sözlü onam alınmıştır. Veriler 06 -31 Ocak 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Brandes ve ark. tarafından 1999 da geliştirilmiş, Türkçe geçerlik ve güvenirliği Karacaoğlu ve İnce 2012 yılında yapılmış Örgütsel Sinizm ölçeği ile Meyer, Allen ve Smith'in tarafından 1993 yılında güncellenmiş olup Wasti tarafından 2000 yılında Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılan Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Bağımsız student t-testi ile One-Way ANOVA testleri, Mann whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni testleri ve Post Hoc analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 36,18±8,83 yıl, %90,4'ü kadın, %30,8'i 1-5 yıldır çalışmaktadır. Hemşirelerin Örgütsel Sinizm ölçek puan ortalamaları 37,98±10,71, Örgütsel Bağlılık toplam puan ortalamaları 52,60±8,40 olarak bulunmuştur. Örgütsel Sinizm ölçeğinin Cronbach alphası 0,915 ile yüksek derecede, Örgütsel Bağlılık ölçeğinin ise 0,686 düşük derecede güvenilir olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda bir-beş yıllık çalışma deneyimi olanların, erkeklerin, işyerinde kendini rahat hisseden, kendini işyerine ait hisseden hemşirelerin daha düşük örgütsel sinizm düzeyine, yoğun bakımlarda görev yapan hemşirelerin daha yüksek örgütsel sinizm düzeyine sahip oldukları saptanmıştır. Çalışma yılının örgütsel bağlılığı etkilediği bulunmuştur. Kadınların, 26 yıl ve üzeri çalışanların, ameliyathanede görev alanların, kendini iş yerinde rahat hissedenlerin ve kendini işyerine ait hissedenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study which was designed in descriptive research design so as to determine the correlation between the organizational cynicism and organizational commitment of nurses was carried out with 280 nurses working in Çukurova State and Yüreğir State Hospitals in the province of Adana. Necessary permissions were taken from Çukurova University Faculty of Medicine Ethics Committee of Non-invasive Clinical Researches and Provincial Directorate of Health and oral consents of the participants were taken in order to be able to conduct the study. The data was collected between January 6, 2020 and January 31, 2020. The data collection tools of the study were Personal Informatıon Form, Organizational Cynicism Scale which was developed by Brandes et al. in 1999 and Turkish reliability and validity studies of which were conducted by Karacaoğlu and İnce in 2012 and Organizational Commitment Scale which was updated by Meyer, Allen and Smith in 1993 and Turkish validity and reliability studies of which were conducted by Wasti in 2000. SPSS 23.0 Package program was used in the statistical analysis of the data. Independent student t-test, One-Way Anova tests, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni tests and Post Hoc analysis were implemented. The average age of the nurses who participated in the study was 36.18±8.83. 90.4 % of them were female and 30.8 % of them were working for 1-5 years. The nurses' average Organizational Cynicism Scale scores was 37.98±10.71, their average Organizational Commitment total score was 52.60±8.40. It was found that Cronbach Alpha of Organizational Cynicism Scale was highly reliable with 0.915 and Organizational Commitment Scale had low reliability Cronbach Alpha with 0,686. As a result of the study, it was concluded that the nurses who had 1-5 years of experience, male nurses, the nurses who felt themselves comfortable in their workplaces and the ones who felt themselves belonging to their workplaces had lower organizational cynicism and the nurses who were working in intensive care units had higher organizational cynicism. It was determined that years of experience affected the level of organizational commitment. It was observed that the female nurses, the nurses who had 26 years of experience or more, the nurses who were working in the operating theatres, the nurses who were feeling themselves comfortable in their workplaces and the ones who were feeling themselves belonging to their workplaces had higher organizational commitment levels.