Major ortopedik cerrahi hastalarında ameliyat sonrası ağrıya ilişkin bakım kalitesinin hasta bakım sonuçları ile ilişkisinin belirlenmesi
İdentify the relationship between the quality of care and postoperative pain care in patients with major orthopedic surgery
  1. Tez No: 638092
  2. Yazar: CAFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KARAZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırma major ortopedik cerrahi hastalarında ameliyat sonrası ağrıya ilişkin bakım kalitesinin hasta bakım sonuçları ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Araştırma, Ocak 2019-2020 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde total diz ve total kalça protezi uygulanan 99 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Tanıtıcı Özellikler Formu”ile“Amerikan Ağrı Derneği Revize Hasta Sonuçları Anketi”,“Ameliyat Sonrası Ağrının Giderilmesinde Hastaya Verilen Bakımın Kalitesinin Değerlendirilmesi Ölçeği”ile toplanmıştır. Bulgular: Total diz protezi ve total kalça protezi ameliyatlarından sonra hastaların kliniğe ilk geldiği andaki (0-6 saat) puan ortalamaları 6.82 ± 2.91, görüşme esnasındaki ağrı puan ortalamaları 3.08 ± 2.09 olarak belirlenmiştir. Hastaların kliniğe geldiği ilk andaki ağrı puanları ve şiddetli ağrı düzeyi kadın hastalarda daha yüksektir. Ameliyat sonrası ağrı nedeniyle uyku, aktivite, emosyonel durum bozuklukları ve yan etkiler kadın hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Hastaların ameliyat sonrası 2.günde ağrıya yönelik verilen bakım kalitesi ve bakım algısı puanları daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study identify the relationship between the quality of care and postoperative pain care in patients with major orthopedic surgery. Method: The research is cross-sectional and descriptive type. The research was conducted between January 2019-2020.with 99 patients who underwent total hip and knee replacement in the Orthopedics and Traumatology departments. The data were collected with“Demographic Data Form”prepared by researcher in accordance with the literature and“Strategic and Clinical Quality Indicators in Postoperative Pain Management Questionnaire”,“Revised American Pain Society Patient Outcome Questionnaire.”Results: After total knee replacement and total hip replacement surgery, the mean first pain score (0-6 h) patients feel when they come to the clinic was 6.82 ± 2.91, and the mean pain score during the interview was 3.08 ± 2.09. The first pain score patients feel when they come to the clinic and severe pain level were higher in female patients. Sleep and activity, affective interference and advers effects caused by postoperative pain were higher in female patients. On the second postoperative day, the quality of pain care and perception of care was higher.