Kenya'da geriatric depresyon tedavisinde aerobik egzersizlerin etkinliği
Effectiveness of aerobic exercises in the treatment of geriatric depression in kenya
- Tez No: 638090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA TUĞBA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kenya'nın Nyumba Ya Wazee Nairobi ilçesinde yapılan çalışmada amaç, geriatrik depresyonun tedavisi olarak aerobik egzersizlerin etkisini incelemek ve aynı zamanda bu etkinin cinsiyet ve kronik hastalıklardan nasıl etkilendiğini araştırmaktır. Çalışmaya, katılmayı kabul eden, yaş aralığı 65- 75 yıl olan ve geriatrik depresyon tanısı alan 30 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların %46,67'sı (n=14) erkek, %53,33'ü (n=16) kadın, %40,00'ı (n=12) kronik hastalığa sahip olan, %60.00'ı (n=18) kronik hastalığa sahip olmayan bireylerden oluşmaktır. Katılımcılara haftada 4 gün toplam 6 hafta aerobik egzersiz programı uygulanmıştır. Uygulanan egzersiz programı öncesi katılımcıların demografik bilgileri, egzersiz programından önce ve sonra olmak üzere de kan basıncı, kalp atım hızı, solunum frekansı, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyleri kaydedildi. Depresyon düzeyleri; Klinik Olarak Faydalı Depresyon Sonuç Skalası, yaşam kalitesi de Dünya Sağlık Örgütünün Yaşam Kalitesi Anketi kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The study was conducted at Nyumba ya Wazee Nairobi county in Kenya and the study aimed at examining the effects of aerobic exercises as a treatment method of geriatric depression and also to investigate how aerobic exercises are affected by sex and chronic diseases in the participants. The study included 30 patients who agreed to participate, aged 65-75 years, and who were diagnosed with geriatric depression. From the study, 46.67% (n = 14) of the participants were males, 53.33% (n = 16) were females, 40.00% (n = 12) had chronic diseases, 60.00% (n = 18) had no chronic diseases. A total of 6 weeks, four days a week aerobic exercise program was administered to the participants. Before the exercise program, demographic information of the participants, blood pressure, heart rate, respiratory rate, quality of life and depression levels were recorded before and after the exercise program. Depression levels were measured using the Clinically Useful Depression Outcome Scale, while the quality of life was measured using the World Health Organization's Quality of Life Questionnaire.