Genel anestezi altında düşük tidal hacim ile ventile edilen hastalarda pasif bacak kaldırma (PLR) testi uygulamasının hemodinamik parametreler üzerine etkisi
The effect of passive leg raising (PLR) test application on hemodynamic parameters in patients ventified with low tidal volume under general anesthesia
  1. Tez No: 638095
  2. Yazar: EVREN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÇAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmanın temel amacı, genel anestezi ve mekanik ventilasyon altında düşük tidal hacim ile ventile edilen hastalarda, sıvı yanıtlılığını öngörmede Pasif Bacak Kaldırma (PLR) Testi'nin duyarlılık, özgüllük ve kesme değeri ile etkinliğini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamı alınmasını takiben toplam 38 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların kalp tepe atımı (KTA), ortalama arter basıncı (OAB), atım hacmi (SV), atım hacmi indeksi (SVI) ve atım hacmi varyasyonu (SVV) değerleri genel anestezi indüksiyonu sonrası PLR testi öncesi, 1 dakikalık PLR sonlandırılmadan önce, PLR'nin ardından 3 dakika supin pozisyonda beklenildikten sonra ve son olarak 500 ml sıvı yüklemesi sonrası kaydedildi. Sıvı yüklemesi sonrasında SVI değeri %15'ten fazla artan hastalar sıvı yanıtlı olarak kabul edildi. PLR sırasında alınan veriler sıvı yüklemesi sonrası edinilen sıvı yanıtlılığı bilgisi ışığında tekrar değerlendirildi. Bulgular: On yedi (%44) hasta sıvı yanıtlı olarak bulundu. PLR testi sonrası sıvı yanıtlı ve sıvı yanıtsız hasta grubunda SVI değerinde sırası ile %10.7 ± 3.9 ve % 5.5 ± 3.1 artma görüldü (p0.05). Δ%SVIPLR için en iyi kesme değer %8.3 olarak bulunurken, bu değer için duyarlılık ve özgüllük değerleri sırasıyla %82 ve %81 olarak hesaplandı. Sonuç: Genel anestezi altında düşük tidal hacimle solutulan hastalarda yapılan PLR testi sonrası meydana gelen SVI değişim yüzdesi, %8.3 kesme değerde %82 duyarlılık ve %81 özgüllük ile SVV ve PPV'den daha yüksek özgüllük ve duyarlılık değerlerine sahiptir. SVV ve PPV'den istatistiksel olarak farklı olmamakla birlikte daha yüksek duyarlılık ve özgüllük değerlerine sahip olan PLR testi, klinikte sıvı yanıtlılığı değerlendirmesinde tercih edilebilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The primarily aim of the study is to suggest the specificity, sensitiviy, cutt-off values and effectiveness of the Passive Leg Raising (PLR) Test in predicting fluid responsiveness in patients ventilated with low tidal volume under general anesthesia and mechanical ventilation. Materials and methods: The study was completed with 38 patients following the approval of the Ethics Committee and informed consent of the patients. Patients' heart rate (KTA), mean arterial pressure (MAP), stroke volume (SV), stroke volume index (SVI) and stroke volume variation (SVV) values were recorded first time after general anesthesia induction - before PLR test, second time after 1st minute of PLR, third time 3 minutes after PLR in supine position and finally fouth time after 500 ml fluid loading. Patients whose SVI value increased more than 15% after fluid loading were defined as volume responses. Data received during PLR were re-evaluated in light of the volume responsiveness information obtained after fluid loading. Results: Seventeen (44%) patients were volume responder.