Koroner arter baypas cerrahisinde sternotomi sonrasında akciğer açma manevrası ile sıvı yanıtlılığının değerlendirilmesi
- Tez No: 920626
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Perioperatif dönemde akılcı sıvı yönetimi ve hemodinamik stabilitenin sağlanması morbidite ve mortaliteyi azaltmak için kritik öneme sahiptir. Hipovolemi ve düşük kardiyak debi organ hipoperfüzyonu ve yetmezliği ile ilişkilendirilirken, hipervolemi ödem, artan kardiyak iş yükü ve endotelyal hasar ile ilişkilidir. Optimum kalp debisini sürdürülmesinde sıvı tedavisi kalp cerrahisi için anestezi yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sıvı yüklemesinin kalp debisinde artışa yol açıp açmayacağını belirlemek önemlidir. İntraoperatif akciğer koruyucu ventilasyon stratejisinin kullanılması (6 ml/ kg) daha iyi bir sonuçla ilişkilidir ve ameliyathanede standart uygulama olarak önerilmektedir. PPV ve SVV hesaplamaları mekanik ventilasyon tarafından üretilen intratorasik basınçtaki döngüsel değişikliklere dayanır. Toraksın açılmasıyla da ilişkili olan akciğerlerden torasik kardiyovasküler sisteme basınç iletimindeki herhangi bir değişiklik, sıvı yanıtının belirleyicileri olarak PPV ve SVV'nin doğruluğunu etkileyebilir. Düşük tidal volümler (
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Rational fluid management and ensuring hemodynamic stability in the perioperative period are critical to reducing morbidity and mortality. Hypovolemia and low cardiac output are associated with organ hypoperfusion and failure, whereas hypervolemia is associated with edema, increased cardiac workload, and endothelial damage. Fluid therapy is an important part of anesthesia management for cardiac surgery in maintaining optimum cardiac output. It is important to determine whether fluid overload will result in an increase in cardiac output. The use of an intraoperative lung protective ventilation strategy (6 ml/kg) is associated with a better outcome and is recommended as standard practice in the operating room. PPV and SVV calculations are based on cyclic changes in intrathoracic pressure produced by mechanical ventilation. Any changes in pressure transmission from the lungs to the thoracic cardiovascular system, which are also associated with opening the thorax, may affect the accuracy of PPV and SVV as determinants of fluid responsiveness. Low tidal volumes (