Obstruktif uyku apne sendromu ile D vitamini ilişkisi
Relationship between obstructive sleep apnea syndrome and vitamin D
- Tez No: 638094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu; uyku sırasında tekrarlayan tam (apne) veya parsiyel (hipopne) üst solunum yolu obstruksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen saturasyonunda azalma ve gündüz aşırı uyku hali ile karakterli bir sendromdur. Orta yaş grubu kadınlarda %9, erkeklerde %24 oranıyla oldukça sık görülen bir hastalıktır. Uyku bozuklukları tanısı için altın standart yöntem polisomnografidir. Tekrarlayan apneler ve arousallar sonucu ortaya çıkan fizyopatolojik değişiklikler başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere pulmoner, endokrin, metabolik ve nörolojik hastalıkların gelişimine neden olmaktadır. D vitamini ve metabolitleri kalsiyum dengesi ve kemik metabolizması üzerinde önemli klinik role sahiptir. D vitamini eksikliğinde raşitizm, osteoporoz ve kırık riski artmaktadır. D vitaminin kemik mineral metabolizması dışında birçok hücre fonksiyonunu düzenlemede rolü mevcuttur. D vitamini iskelet sistemi dışında; pankreas, immun sistem, makrofajlar, vasküler endotel, mide, epidermis, kolon ve plasenta gibi birçok dokuda D vitamini reseptörleri ve 1α-hidroksilaz enziminin varlığının gösterilmesiyle, D vitaminin iskelet sistemi dışında da etkilerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Obstrüktif uyku apne sendromu ile D vitamini arasındaki ilişki henüz aydınlatılamayan konulardan biridir. D vitamini ve obstruktif uyku apne sendromu arasındaki ilişki karmaşık patogenetik mekanizmalar aracılık eder ve birçok faktörden etkilenir. Bu çalışmada plazma 25(OH) D vitamini düzeyi ile obstruktif uyku apne sendromu tanılı hastaların hastalık ciddiyeti ((Apne hipopne indeksi) ve uyku boyunca solunumsal parametrelere göre tanımlanmış ) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda çalışma grubu ile kontrol grubu istatiksel açısından değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı fark olmadığını tespit ettik. Ancak bu konuda daha iyi düzenlenmiş, daha fazla hastanın dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome is characterized by episodes of partial or complete obstruction of the upper airway during sleep, low level of blood oxygen saturation and excessive sleepiness during day. It is a common disease with prevalance of 9% in women and 24% in men. Polysomnography is the gold-standard method for diagnosing sleep disorders, physiopathological changes that occur as a result of recurrent apneas and arousals causes the development of pulmonary, endocrine, metabolic and neurological diseases especially cardiovascular diseases. Vitamin D and its metabolites have an important role on calcium balance and bone metabolism. In vitamin D deficiency; risk of rickets, osteoporosis and fractures increase. Vitamin D has a role in regulating many cell functions other than bone mineral metabolism. Presence of vitamin D receptors and 1 alpha-hydroxylase enzyme in many tissues such as pancreas, immune system, macrophages, vascular endothelium, stomach, epidermis, colon, placenta shows that it has many effects other than skeletal system. The relationship between obstructive sleep apnea syndrome and vitamin D has not yet been clarified. This relationship is mediated by complex pathogenetic mechanisms and influenced by many factors. In this study, we aimed to investigate the relationship between plasma 25(OH) vitamin D level and disease severity (defined by Apnea hypopnea index) and respiratory parameters of patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome. In our study, we found that when the control group and patients were evaluated statistically, there was no significant difference between the groups. However, we think that there is a need for study that are organized and involve more patients