Timber supply for Byzantine shipbuilding
Bizans gemi inşaasında ahşap tedariği
- Tez No: 638121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MICHAEL RICE JONES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bizans İmparatorluğu'nda gemi yapımı için ahşap seçimi muhtelif unsurlardan etkilenmiştir. Antik Çağ'da yakacak ve inşaat malzemesi olarak kullanılan odun ve ahşap günlük hayatın ve ekonominin ayrılmaz bir parçasıydı. Ancak, gemi inşasında kullanılan ahşabın tedariki özel niteliklere sahip ağaçların kesilmesi ve genellikle tersanelere taşıma araçlarına gerek duyuyordu. Resmi evraklar, tarihçilerin ve coğrafyacıların kayıtları, manastırların kuruluş belgeleri (vakfiye), azizlerin hayat hikayeleri gibi yazılı kaynaklar, arkeolojik ahşap ve polen verileri gibi materyal kaynaklar, Bizans'ta ahşap kullanımının kanıtlarıdır. Son yıllarda Doğu Akdeniz'deki gemi batıklarının sayısındaki artış Bizans'ta ahşap tedarikini ve kullanımını anlamak için yeni bir bakış açısı sağlamaktadır. Bu tezde, Doğu Akdeniz'de 4. ve 11. yüzyıllar arası Bizans gemi yapımı için ahşap tedarikine ilişkin yazılı ve materyal kanıtların incelenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle, yazılı kaynaklarda ahşabın yerini gözden geçirip Bizans İmparatorluğu'ndaki kereste hareketi hakkında ne gibi modelleri ortaya çıkardığı değerlendirilmiştir. Ayrıca Doğu Akdeniz'deki siyaset ve deniz çatışmalarında gemi inşa kerestesinin rolü tartışılmıştır. Son olarak, arkeolojik materyalin ve gemi batıklarının bu geniş resme nasıl katkıda bulunduğunu değerlendirerek Doğu Akdeniz'den çıkarılan 4. ve 11. yüzyıllar arasına ait 45 gemi batığını analiz edilmiştir. Bu tez, gemi inşası için kereste tedarikinin çevre, sosyo-politik ve ekonomik koşullar ve geminin inşa edilmesi için gerekli olan özel kereste türlerini içeren çeşitli faktörlere bağlı olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Timber selection for shipbuilding was influenced by many separate factors in the Byzantine Empire. Wood and timber were used as fuel and construction material and were integral to daily life and economy in antiquity. The supply of shipbuilding timber, however, required trees of specific qualities to be felled, and often means to transport them to the shipyards. Written sources such as legal documents, historians' and geographers' accounts, monastic foundational documents (typika), and hagiographies, and the material evidence of archaeological wood and pollen data, provide evidence of Byzantine timber exploitation. In recent years, the available evidence of shipwrecks in the Eastern Mediterranean has increased, which provides a new perspective for understanding the Byzantine timber procurement and use. In this thesis, I examine the written and material evidence regarding timber supply for Byzantine shipbuilding from the 4th to 11th century in the Eastern Mediterranean. I give an overview of timber in the written sources and evaluate how much it reveals about the patterns of timber movement in the Byzantine Empire. Furthermore, I discuss the role of shipbuilding timber in politics and naval conflicts in the Eastern Mediterranean. Finally, I evaluate how archaeological material and the shipwrecks contribute to this broader picture, analyzing 45 shipwrecks dating to 4th–11th centuries, recovered from the Eastern Mediterranean. This thesis proposes that the supply of timber for shipbuilding depends on a variety of factors including the environment, the socio-political and economic conditions, as well as the types of timber necessary for the ship to be built.