Açık ve uzaktan öğrenmede eğitsel videolara ilişkin uzman ve öğrenen görüşleri
Expert and learner views on educational videos in open and distance learning
- Tez No: 638122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Açık ve uzaktan öğrenmede öğrenenlerin sıkça tercih ettikleri materyallerden birisi eğitsel videolardır. Eğitsel videolar içerisinde görsel-işitsel ögeleri barındıran ve birden fazla duyuya aynı anda hitap ederek öğrenmenin daha iyi gerçekleşmesine olanak sağlayan materyallerdendir. Eğitsel videoların tasarımlarında; çoklu ortam öğrenme kuramı görsel-işitsel ögelerin bir arada kullanımına yönelik yapıyı düzenleme açısından, bilişsel yük kuramı öğrenmenin istenen düzeyde gerçekleşmesi için bilgi yükünün düzenlenmesi bakımından, açık ve esnek öğrenme için video ve çoklu ortam tasarımı da tasarımlar ve yapım yönünden önemli katkılar sağlamaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, uzmanlar ve öğrenenlerin eğitsel videolar ve türlerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi ve çoklu ortam kuramı, bilişsel yük kuramı ve açık ve esnek öğrenme için video ve çoklu ortam tasarımı çerçevesinde bulgu ve sonuçların değerlendirilerek eğitsel videoların tasarımlarının nasıl olması gerektiğinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırma amacı bağlamında, açık ve uzaktan öğrenme alanındaki uzmanlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler, açık ve uzaktan öğrenenlerle de odak grup görüşmesi yapılmıştır. Araştırmada durum çalışmasının bütüncül durum deseni tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, eğitsel videoların açık ve uzaktan öğrenmede önemli bir materyal olduğu; eğitsel videoların daha iyi yapılmasını kısıtlayan etkenler bulunduğu; tasarımların iyileştirilmesi ve yenilenmesi; uzman kadroların oluşturulması; güncel teknolojik imkanların kullanılması; görsel-işitsel tasarımların iyileştirilmesi ve arttırılması; ders içeriklerine uygun tasarımların oluşturulması; hedef kitle özelliklerinin dikkate alınması; etkileşimin arttırılması; yayın ortamlarına uygun tasarımların yapılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu bağlamda sonuçların, çoklu ortam öğrenme, bilişsel yük ve açık ve esnek öğrenme için video ve çoklu ortam tasarımı ilkeleri ile benzer ve aynı doğrultuda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the materials frequently preferred by learners in open and distance learning is educational videos. It is one of the materials that contains audiovisual elements in educational videos and that enables more realization of learning by addressing multiple senses at the same time. In the design of educational videos; Multimedia learning theory, in terms of organizing the structure for the use of audiovisual elements together, cognitive load theory also provides significant contributions in terms of design and production for video and multimedia design for open and flexible learning in order to regulate the information load for the desired level of learning. In this context, the aim of the research is to determine the opinions of experts and learners about educational videos and types, and to reveal how the designs of educational videos should be evaluated by evaluating the findings and results within the framework of video and multimedia design for multimedia theory, cognitive load theory and open and flexible learning. In the context of the research purpose, semi-structured interviews were made with experts in the field of open and distance learning, and focus group interviews were held with open and distance learners. In the study, the holistic state pattern of the case study was preferred. As a result of the research, educational videos are an important material in open and distance learning; there are factors that restrict the making of educational videos better; improvement and renewal of designs; creation of expert staff; use of current technological facilities; improving and enhancing audiovisual designs; creating designs suitable for the course contents; consideration of target audience characteristics; increasing interaction; it is concluded that designs suitable for broadcast environments should be made. In this context, it is determined that the results are similar and in line with the principles of video and multimedia design for multimedia learning, cognitive load, and open and flexible learning.