The examination of the effect of exchange rate volatility on imports and exports
Döviz kuru oynaklığının ithalat ve ihracat üzerinde olan etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 638120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki döviz kuru oynaklığı ile ithalat ve ihracat arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan nominal döviz kuru, toplam ithalat ve ihracat değişkenleri, ARDL Sınır testi yaklaşımı kullanılarak, 2000-2019 dönemi için aylık olarak incelenmiştir. E-GARCH yöntemi kullanılarak bulunan döviz kuru oynaklığının, ampirik bulgulara göre asimetrik bir etkisi olduğu sonucuna varılmaktadır. Döviz kuru oynaklığının ithalat üzerinde olumsuz bir etkisi olurken, ihracat üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Aynı zamanda ithalatın ihracat üzerinde olumlu bir etkisi olurken, ithalat için de durum aynı değildir. Elde edilen sonuçlara göre, politika yapıcılar politika uygulamalarında makroekonomik bir değişken olan döviz kuru ile dış ticaret arasındaki ilişkiyi düşünebilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, the short-and long run effects of exchange rate volatility on imports and exports are examined by using ARDL Bounds testing approach. The study encompasses the export-import values of Turkey over the period of 2000 and 2019. In addition, the exchange rate volatility is analyzed through the employment of E-GARCH method. Overall, the exchange rate volatility is investigated by using the E-GARCH method. The results of the study indicate that the exchange rate volatility has an asymmetric and negative effect on imports while it has boosting effect on exports. At the same time, while imports have a positive effect on exports, the same pattern is not the case for imports. In terms of practical implications, the study provides fruitful insights for policy makers. In this regard, policy makers should consider the interrelations between exchange rate and foreign trade parameters in policy application.