Öğretmen adaylarının farklı değişkenler açısından işbirlikli öğrenme yöntemine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of teachers 'attitudes for cooperative learning method in different variables
- Tez No: 638160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SAİD AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının farklı değişkenler açısından işbirlikli öğrenmeye yönelik tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında yürütülmüş olup araştırmanın örneklemini Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde son sınıfta öğrenim görmekte olan 231 kız ve 90 erkek olmak üzere toplam 321 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarının demografik özellikleriyle alakalı yapılan betimsel istatistiklerden sonra ölçek puanlarının cinsiyete ve öğrenim görülen bölüme göre dağılımları belirlenmiştir. Verilerin dağılımı incelenmiş, homojen ve normal olduğu belirlenmiştir. Tek yönlü varyans analizi sonunda bölümler arasında farklılık olduğundan TUKEY testi uygulanmıştır. Araştırma sonunda öğretmen adaylarının işbirlikli öğrenmeye yönelik tutum puanlarının olumlu olduğu, tutum puanlarının cinsiyet ve öğrenim görülen bölüm açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının işbirlikli öğrenme hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtmesine rağmen, yöntemin uygulamasına yeterince vakıf olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the attitudes of prospective teachers towards cooperative learning in terms of different variables. The study was carried out in the spring semester of the 2018-2019 academic year, and the sample of the research consisted of 321 pre-service teachers, 231 girls and 90 boys studying at the Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Education. The research was carried out in the screening model. After the descriptive statistics related to the demographic characteristics of the participants, the distribution of the scale scores according to gender and the education department was determined. The distribution of the data was examined, it was determined that it was homogeneous and normal. As a result of one-way analysis of variance, TUKEY test was applied since there was a difference between the sections. At the end of the study, it was determined that the attitude scores of the teacher candidates towards cooperative learning were positive, and their attitude scores did not show a statistically significant difference in terms of gender and the department they studied. Although the pre-service teachers stated that they had information about cooperative learning, it was revealed that they did not know enough about the application of the method.