Metabolik sendrom olgularında fibrınojen, eritrosit sedimentasyon hızı ve hscrp düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of fibrinogen, erythrocyte sedimentation rate and hscrp levels in metabolic syndrome cases
- Tez No: 638203
- Danışmanlar: DR. NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Metabolik sendrom her gecen gun daha fazla onem kazanan ve ustunde oldulca fazla arastırmanın yapıldıgı bir endustrilesme ve kentlesme hastalıgıdır. 20. yuzyıl basında adından bile soz edilmeyen bu sendrom gunumuzde bir cıg gibi buyuyup artık salgın bir hal almıstır. Metabolik sendromun inflamatuar proces ile iliskisini destekleyen pek cok calısma yapılmıs ve sonuclara bakıldıgında metabolik sendromlu hastalarda inflamatuar belirteclerin yuksek duzeylerde oldugu gozlenmistir. Bizde calısmamızda metabolik sendromlu olgularda inflamatuar belirtecler olan hs-CRP, fibrinojen ve ESR'yi ve insulin duzeylerini inceledik. Calısmamıza metabolik sendrom tanısı alan 53 olgu, metabolik sendrom komponentlerinden 1 ve 2 tanesine sahip 15 olgu ve saglıklı 15 kisi olmak uzere toplam 86 olgu dahil edilmistir. Daha sonra olgular; hic komponent icermeyen saglıklı grup, tek bir komponent iceren, 2, 3, 4 ve 5 komponent iceren gruplar olmak uzere toplam altı gruba ayrıldı.Calısmamızın amacı dogrultusunda oncelikle hasta gruplarının BMI ve HOMA degerleri hesaplandı, daha sonra inflamatuar belirtecler olan hs-CRP, fibrinojen ve ESR duzeylerinin gruplar ile iliskisi ve kendi aralarındaki korelasyonu yapıldı. Kontrol grubu, grup 1 ve grup 2 ile yakın BMI degerlerine sahip iken (p>0.05) diger gruplardan daha dusuk duzeyde tespit edilmistir (p0.05). Grup 5 ise kontrol grubu ile kıyaslandıgında, istatistiksel olarak daha yuksek duzeylerde insulin, fibrinojen, ESR1-ESR2 ve hs-CRP duzeylerine sahip oldugu gorulmektedir.(p0.05) grup 1 grup 5 ile kıyaslandıgında ise hs-CRP acısından anlamlı bir fark oldugu gorulmektedir.(p0.05) grup 5'in grup 2'ye gore daha yuksek fibrinojen degerlerine sahip oldugu gorulmektedir(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Metabolic sendrom is a disease of urbanization and industrilalization which acquires more concern everyday and is the subject of many researhes. As not mentioned at the beginning of 20.th century, this sendrom is a growing epidemic today. Many studies demonstrated the relationship between the metabolic sendrom and the inflamatuar process and as the results were examined inflamatuar markers were found to be high among the patients with metabolic sendrom. In this study, we examined hs-CRP, fibrinogen, ESR and insulin levels as inflamatuar markers in patients with metabolic sendrom. 53 patients with the diagnosis of metabolic sendrom, 15 patients with 1 or 2 components of metabolic sendrom and 15 healthy people, total number of 86 cases were included in our study. Later these cases were redivided into 6 new groups as healthy group with no components of metabolic sendrom and groups having 2, 3, 4 and 5 components of the sendrom. As purpose of our study, firstly BMI and HOMA values of patient groups were determined, then correlation of hs-CRP, fibrinogen, ESR and insulin levels with each other and study groups were investigated. Control group, group 1 and group 2 had close BMI levels (p>0.05), and these BMI levels were less then the other groups' values (p0.05). However, in case of group 5 insulin, fibrinogen, ESR1, ESR2 and hs-CRP levels were significantly higher then the control group (p0.05). When group 1 was compared with group 5, difference between hs-CRP levels were found to be significant (p0.05).