Komplike kolesistit olgularında erken laparoskopik kolesistektomi ile perkütan kolesistostomi sonrası interval kolesistektomi sonuçlarının karşılaştırılması
Emergency cholecystectomy vs percutaneous cholecystostomy plus delayed cholecystectomy for patients with acute cholecystitis.
- Tez No: 638204
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ KARAKAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Perkütan transhepatik kolesistostomi, cerrahi için yüksek riskli, tıbbi tedaviye yanıt vermeyen veya komplike olmuş kolesistit olgularında dekompresyon amaçlı kullanılan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada, komplike kolesistit gelişmiş hastalarda erken kolesistektomi ile perkütan kolesistostomi yerleştirilmesi sonrası interval kolesistektominin klinik sonuçlarını ve her iki tedavi yönteminin maliyet analizini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya Mayıs 2005 tarihinde prospektif olarak başlandı. Çalışmamıza 100 komplike kolesistitli olgusu dahil edildi. ilk gelen komplike kolesistitli 50 hasta Grup 1'e, daha sonra gelen 50 hasta ise grup 2'ye dahil edildi. Ocak 2009 tarihde 100 hasta tamamlanınca çalışma sonlandırıldı. Her iki grup için, cerrahi açıdan yüksek riskli kabul edilen ASA 4/5 hastalar, koledokolitiasis saptanıp başarısız ERCP yapılan hastalar, daha önce üst abdominal cerrahi geçirmiş hasalar çalışma dışı bırakıldı. 50 hastada acil kolesistektomi yapıldı (Grup 1). Bu gruptaki iki hastada ameliyat sırasında koledok eksplorasyonu ihtiyacı olduğu için hastalar çalışma dışı bırakıldı. Grup 2'deki 50 hastaya ise perkütan kolesistostomi kateteri yerleştirildi ve bu hastaların 43'üne 6-11 hafta sonra interval kolesistektomi yapıldı. Her 2 grupta, hastaların erken ve geç dönem klinik sonuçları ile tüm tedavi giderleri kaydedildi. Grup 1'de açık kolesistektomiye dönme oranı %54,2 (n:26) iken, Grup 2'de %18,6 (n=8) idi. Gruplar arasında açık kolesistektomiye dönme oranları açısından Grup II lehine istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.0001). Perioperatif dönemde izlenen komplikasyonlar, Grup 1'de %60 Grup 2'de ise %17 olarak saptandı. Komplikasyonlar açısından değerlendirildiğinde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.0001).
Özet (Çeviri)
Percutaneous transhepatic cholecystostomy is a reliable treatment method used for decompression in patients with high risk for surgery, unresponsive to medical treatment or complicated cholecystitis. In this study, we aimed to compare the clinical results of interval cholecystectomy after percutaneous cholecystectomy and early cholecystectomy in patients with complicated cholecystitis and the cost analysis of both treatment methods. The study was started prospectively in May 2005. 100 cases with complicated cholecystitis were included in our study. The first 50 patients with complicated cholecystitis were included in Group 1, and the next 50 patients in group 2. The study was terminated when 100 patients were completed in January 2009. For both groups, ASA 4/5 patients considered to be surgically high risk, patients with choledocholithiasis and failed ERCP, patients who had previous upper abdominal surgery were excluded from the study. Emergency cholecystectomy was performed in 50 patients (Group 1). Two patients in this group were excluded from the study because they needed common bile duct exploration during surgery. Percutaneous cholecystectomy was placed in 50 patients in Group 2, and 43 of these patients underwent interval cholecystectomy 6-11 weeks later. Early and late clinical results and all treatment expenses of the patients were recorded in both groups. Conversion rate to open cholecystectomy was 54.2% (n: 26) in Group 1, while it was 18.6% (n = 8) in Group 2. A statistically significant difference was found in favor of Group II in terms of conversion to open cholecystectomy between the groups (p = 0.0001). Complications observed in the perioperative period were 60% in Group 1 and 17% in Group 2. When evaluated in terms of complications, there was a statistically significant difference between the two groups (p = 0.0001).