Türkiye'de sosyal demokrat düşüncenin temelleri
The Basis of social democrat thought in Turkey
  1. Tez No: 63821
  2. Yazar: METE KAAN KAYNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Türk sosyal demokrasisinin temelinin ne olduğudur. Bu çalışmada ilk olarak, Batılı sosyal demokrasinin sosyal temelleri, tarihsel persfektiften tanımlanmış ve bu tarihsel temeller“güçler mücadelesi”ve“teknoloji”olarak adlandırılmıştır. İkinci bölümde, Doğulu toplumlar, tarımsal temelli toplum kavramıyla açıklanmaya çalışılmış ve Doğulu toplumlarda yönetici elitlerin merkezi otonomleri vurgulanmıştır. (Doğulu toplumlarda yönetici elitlerin ilk ideolojisi olarak) Nizam-ı Âlem'in 16. yy'ın sonlarında bozulmasından sonra merkezi elitler ideolojilerini değiştirmişler ve bürokratik modernleşmeyi savunmuşlardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra merkezi eliltler ideolojilerini Kemalizm olarak tanımlamışlardır. Son bölümde demokratik sol düşünce açıklanmıştır. Bu bölümde, demokratik solun Kemalist ve merkezi nitelikleri tartışılmış ve demokratik solun araçları tanıtılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1- Demokratik sol asker-sivil bürokrat ve aydınların son ideolojisidir. 2- Demokratik solun ideolojik bakış açısı, Batı'nın sosyal demokrat bakış açısından farklıdır ve demokratik sol popülist, determinist ve ilerlemeci niteliklere sahiptir. 3- Demokratik sol Türk işçi sınıfının ideolojisi değildir; konusu köylüler ve temel amacı da onların sorunlarına cevap bulmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main concept of this study is what the basis of Turkish social democracy. In this study, first of all, Western social democracies' social basis have been described in the historical perspectives and these historical basis' has named“power struggle”and“technology”. In the second section, Oriental societies have been tried to explained by the concept of“agrarinate society”and stressed the axial autonomy of ruler elits in the Oriental societies. After the Nizam-ı Âlem (as a firt ideology of the ruler elit in the Oriental societies) was spoiled in the late 16. century, the axial elits have been changed their ideology and advocated the bureaucratis modernization. After the established of The Republic of Turkey, the axial elits described their ideology as a Kemalism. In the last section, democratic left thougt has been explained. In this section, Kemalist and axial qualities of democratic left has been discussed and try to introduced means of demokratic left. As a result, following results have been obtained: 1- Democratic left is the last ideology of the military-civil bureaucrat and intellectuals. 2- Ideological perspective of democatic left is very different from perspective of social democracy of Western and democratic left has a populist, determinist and progressive quality. 3- Democritc left is not the ideology of the Turkish proleterian class; its object is peasent and main aim is find an answer these problems.